Κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας: 28ος ο Κυνηγάκης στον τελικό των FINA Marathon Swim World Series

Ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε στην 28η θέση στον τελικό της σειράς αγώνων FINA Marathon Swim World Series, που πραγματοποιήθηκε σήμερα (16/12) στο Άμπου Ντάμπι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό της κούρσας, στην οποία μετείχαν σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα της κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, και κάλυψε την απόσταση των 10 χλμ. σε 1ωρ.49:35.90, μένοντας αρκετά πίσω από τους αθλητές που διεκδίκησαν τα μετάλλια.

Νικητής αναδείχθηκε ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, ο Γερμανός κολυμβητής, Φλόριαν Βέλμπροκ (1ωρ.48:09.40), ο οποίος επικράτησε στα τελευταία μέτρα, στη μονομαχία με τον Ιταλό Ντομένικο Ατσερέντζα (1ωρ.48:12.00). Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο «ασημένιος» στο Τόκιο, Ούγγρος, Κριστόφ Ρασόβσκι με χρόνο 1ωρ.48:23.60). Συμμετείχαν συνολικά 69 κολυμβητές, εκ των οποίων τερμάτισαν οι 62.

Μεταγραφική «βόμβα» μεγατόνων: «Ο Ικάρντι θα παίζει του χρόνου στην Ελλάδα»!
Σάλος με το σχόλιο του Τσιλαβέρτ για τον θάνατο του Μενότι: «Οι πίθηκοι είμαστε ακόμα ζωντανοί...»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ο ελίτ Τσβάιερ διευθύνει τη ρεβάνς των ημιτελικών
Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία