Κηφισιά - Μίλωνας 3-1: Πήρε το ντέρμπι των ανατροπών

Σε συναρπαστικό και αμφίρροπο αγώνα που είχε πολλές ανατροπές στο σκορ και τα τρία σετ κρίθηκαν στον πόντο, η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ το Μίλωνα και πήρε το δεύτερο και συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα της Volley League.

Mε την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής η Κηφισιά έφτασε τους 6 βαθμούς, διατηρήθηκε στην 5η θέση και βρίσκεται σε απόσταση βολής από τις ομάδες της πρώτης τετράδας, ενώ ο Μίλων βρίσκεται στην 6η θέση με 1 βαθμό.

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 22 πόντους και μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κυριάκος Σπυριούνης ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Τσάμπερλεϊν.

Ο Μίλωνας είχε καλές διαφορές στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει και η Κηφισιά δύο φορές του πήρε τα σετ μέσα από τα χέρια του. Στο 1ο σετ ο Μίλων προηγήθηκε 24-19 αλλά έχασε το σετ, πήρε το 2ο σετ ενώ βρέθηκε να χάνει 20-18 και έχασε το 3ο ενώ προηγήθηκε 14-11. Στο 4ο σετ η Κηφισιά καλύτερη, με σωστή υποδοχή και το Νικολάκη να κάνει τη διαφορά πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 24-26, 25-23, 25-19) σε 117'
Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσος), Ζουπάνι 22 (20/43 επ., 2 άσοι), Κωτσάκης 1 (1/1 επ., 53% υπ. - 33% άριστες), Μπάσης 9 (5/8 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 15 (8/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Σπυριούνης 20 (18/38 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. - 28% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 6 (4/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 36% άριστες), Μελλές.
Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 12 (12/25 επ., 43% υπ. - 7% άριστες), Μάζιαρζ 9 (4/10 επ., 5 μπλοκ), Χαντ 28 (27/50 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 7% άριστες) / Δαρίδης (λ, 67% υπ. - 15% άριστες), Χανδρινός Αρ. (λ), Μαντέκας (56% υπ. - 22% άριστες).

Super League, Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-0: Προβάδισμα με Ταμπίτζε, τον «κράτησε» ο Τσάβες
Super League, Κηφισιά - ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την «τράβηξε» μαζί του
Super League: Καταδικαστική ήττα και υποβιβασμός για Κηφισιά - Σώθηκαν Βόλος και Παναιτωλικός