«Χρυσός» ο Ηλιάδης

Ο Έλληνας τζουντόκα κέρδισε στον τελικό τον Ιάπωνα, Νταίκι Νισιγιάμα και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Γκραν Σλαμ της Μόσχας.

Μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Έλληνας αθλητής στο τζούντο, Ηλίας Ηλιάδης ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Γκραν Σλαμ της Μόσχας. Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής του 2010 έλαβε μέρος στην κατηγορία των -90 κιλών και επικράτησε στον τελικό του Ιάπωνα Νταίκι Νισιγιάμα, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο στόχος για το Λονδίνο πλέον, μοιάζει περισσότερο διαδικαστικό θέμα για τον Έλληνα τζουντόκα. Μετά από αυτήν την πρωτιά ο Ηλιάδης έλαβε 5000 δολάρια, που ήταν το έπαθλο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.