Κυπελλούχος Ρωσίας η Στουρμ

Η Στουρμ είναι η νέα Κυπελλούχος Ρωσίας στο πόλο καθώς στον τελικό επικράτησε της Σπάρτακ στο Βόλγκογκραντ με 11-10, στα πέναλτι (κ.α. 6-6).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ και με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο 4-4.
Στο 3ο οκτάλεπτο, η Στουρμ κατάφερε να πάρει διαφορά 2 γκολ 4' πριν το τέλος της περιόδου (6-4), αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα η Σπαρτάκ αρχικά να μειώσει, πριν την λήξη της περιόδου σε 6-5 και να ισοφαρίσει 6.54΄΄ πριν το τέλος σε 6-6, που ήταν και το αποτέλεσμα του κανονικού αγώνα.
Με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο ήρθαν και οι πολλές αποβολές από τους διαιτητές. Μια διπλή σε Στέπανιουκ και Αγκάρκοφ 6΄πριν το τέλος και ακόμη μια στον Ασάεφ 22΄΄ πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι απέτυχαν να σκοράρουν σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον πάγκο ο προπονητής των γηπεδούχων Καραμπάτοφ (26΄΄).

Στην παράταση δεν άλλαξε και πολύ η εικόνα του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν στο πρώτο τρίλεπτο. Στις αρχές του 2ου τρίλεπτου, ο Γκαρμπούζοφ έδωσε το προβάδισμα στη Στουρμ, σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, αλλά 21΄΄ πριν τη λήξη σε αποβολή του Ζελτόφσκι ο Στράταν 13" πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι, καθώς ισοφάρισε σε 7-7.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-1, 0-1. Παράταση: Α΄0-0, Β΄1-1, πέναλτι 4-3
Τα γκολ της Σπαρτάκ (4/11 παραπάνω): Μπαλάσοφ 2, Αγκάρκοφ 1, Φινάεφ 1, Πανφίλι 1, Στράταν 1.
Τα γκολ της Στουρμ (3/6 παραπάνω, 2/2 πέναλτι): Γκαρμπούζοφ 3, Πέκοβιτς 2, Στέπανιουκ 1, Ασάεφ 1

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»