Μάρκος Παγδατής: Έπεσε η… αυλαία στη σπουδαία καριέρα του

Ο Μάρκος Παγδατής ηττήθηκε 3-0 από τον Ιταλό, Ματέο Μπερετίνι, στον β’ γύρο του Wimbledon στον αγώνα που έμελλε να είναι ο τελευταίος της καριέρας του.

Πριν από την έναρξη του Wimbledon, ο Μάρκος Παγδατής είχε ανακοινώσει πως μετά από αυτό το τουρνουά θα αποσυρθεί από τα κορτ. Ο σπουδαίος Κύπριος τενίστας, που έφτασε ως τον τελικό του Australian Open το 2006 και στα ημιτελικά του Wimbledon την ίδια χρονιά, κατάφερε να φτάσει ως και το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης και αποφάσισε στα 34 του να πει «αντίο» στην ενεργό δράση.

Ο αγώνας του με τον Ματέο Μπερετίν για τον β’ γύρο του Wimbledon, ήταν και ο τελευταίος της καριέρας του όπως αποδείχθηκε, αφού ο Παγδατής έχασε (6-1, 7-6, 6-3) από τον Ιταλό και αποκλείστηκε. Το «αντίο» του Παγδατή τον βρήκε στο Νο135 της παγκόσμιας κατάταξης.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»