Κύπελλο Πόλο Γυναικών: «Καθάρισαν» Ολυμπιακός, Βουλιαγμένη

Προκρίσεις για τα φαβορί στα προημιτελικά του Κυπέλλου πόλο των γυναικών, ματς θρίλερ στη Λάρισα με νικητή τον Νηρέα Χαλανδρίου.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο αποδείχθηκε η σημαντικότερη αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου υδατοσφαίρισης γυναικών, ανάμεσα στον Εθνικό και τη Βουλιαγμένη. Ο ΝΟΒ προηγήθηκε 4-3 στην ανάπαυλα, χάρη σε μακρινό σουτ της Ελληνιάδη στην εκπνοή του δεύτερου οκταλέπτου, και στη συνέχεια επέβαλε την ανωτερότητά του και έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη με 11-6. Η Ελένη Ξενάκη πέτυχε πέντε τέρματα, η Άσλεϊ Τζόνσον πρόσθεσε μία σειρά εντυπωσιακών επεμβάσεων (μεταξύ άλλων απέκρουσε και πέναλτι της Μπάξτερ στη δεύτερη περίοδο) κι έτσι η Βουλιαγμένη εξασφάλισε το «εισιτήριο» για το final-4.

Ο -κάτοχος του τροπαίου- Ολυμπιακός εξασφάλισε άνετα την πρόκριση, συντρίβοντας 22-5 στην Πάτρα την τοπική ΝΕΠ, παρότι αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις. Οι άλλοι δύο προημιτελικοί ήταν συγκλονιστικοί και κρίθηκαν στα πέναλτι. Η Γλυφάδα επικράτησε στο Ηράκλειο του Ρεθύμνου με 13-12 (κανονικός αγώνας 10-10), ενώ με το ίδιο σκορ πέρασε ο Νηρέας Χαλανδρίου από τη Λάρισα, με την αθηναϊκή ομάδα μάλιστα να ισοφαρίζει σε 9-9, 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα.