Japan Open: Σταμάτησε στον Νισικόρι ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από τον Νισικόρι και αποχαιρέτησε το Open της Ιαπωνίας.

Στον προημιτελικό γύρο, σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά (Νο.15), στο Japan Open. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-3, 6-3) από τον εντυπωσιακό Κέι Νισικόρι (Νο.12) και αποχαιρέτησε τη χώρα της Άπω Ανατολής.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, με τους δυο τενίστας να πηγαίνουν… χέρι-χέρι μέχρι το 3-3, όπου ο Νισικόρι, ανέβασε την απόδοσή του και έκανε το 1-0. Με κεκτημένη ταχύτητα, ο Ιάπωνας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ, κατακτώντας το, με το ίδιο σκορ (6-3) και πλέον περιμένει τον αντίπαλό του, στα ημιτελικά, που θα προκύψει από τον αγώνα του Ρισάρ Γκασκέ με τον Κέβιν Άντερσον.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ήταν φανερό, ότι μετά τον εξαντλητικό αγώνα που είχε με τον Άλεξ Ντε Μίνορ, έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Νισικόρι. Πλέον ο Έλληνας τενίστας προετοιμάζεται σωματικά και ψυχολογικά, για το επόμενο τουρνουά, που θα λάβει χώρα, την προσεχή βδομάδα, στην Σανγκάη.

Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό