Με το πόδι στο γκάζι ο ΠΑΟΚ!

Με τον Ερνάντο Γκόμεζ να ξεκινά για πρώτη φορά βασικός διαγώνιος και πρώτο σκόρερ τον Σαφράνοβιτς με 18 πόντους, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 (25-13, 25-15, 23-25, 25-15) τον Παμβοχαϊκό.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά διατήρησε το αήττητό του και μαζί με τον Ολυμπιακό είναι οι μοναδικές ομάδες της κατηγορίας χωρίς βαθμολογική απώλεια.

Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ στα δύο πρώτα σετ, υποχρεώνοντας τον Παμβοχαϊκό σε πολλά λάθη στο σερβίς και την επίθεση και δείχνοντας ότι έχει κι άλλο περιθώριο βελτίωσης. Οι Πελοποννήσιοι ανέκαμψαν στο τρίτο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς και πήρε εύκολα το 4ο σετ, κλείνοντας το παιχνίδι.

Η ομάδα από το Βραχάτι είναι η μόνη που δεν έχει βαθμό στο ενεργητικό της. Παρόλα ταύτα, υποχρέωσε τους γηπεδούχους να χάσουν το πρώτο σετ για φέτος, κάνοντας γύρισμα στο σκορ από το 13-17. Με δύο λάθη και επίθεση του Σαρικεΐσογλου ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 16-17, ενώ στο 16-18 με νέο σερί 3-0 (μπλοκ Γκλάνστοουν, λάθος Μαρτίνες, μπλοκ Κωτσάκη) προσπέρασε με 19-18 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του σετ.

ΠΑΟΚ: Γκόμεζ 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 44% άριστες), Μαρτίνες 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 78% υπ. - 48% άριστες), Παντακίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ: Γκλάντστοουν 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γουεϊσκίρχερ 2 (2/5 επ.), Βουλκίδης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Παλέντζας 20 (17/47 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (8/18 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 18% άριστες), Περίνι / Γκαράς (λ, 73% υπ. - 62% άριστες), Κωτσάκης 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Γεωργίου.