Ελλάδα: Εκτός τετράδας οι Έφηβοι στο ευρωπαϊκό του πόλο

Την ήττα 9-4 γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των εφήβων από την Ουγγαρία, στον προημιτελικό του ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Μάλτας και έμεινε εκτός τετράδας.

Η ελληνική ομάδα κράτησε πολύ καλά στην άμυνα μέχρι περίπου δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, όμως δεν είχε λύσεις στην επίθεση και το σκορ ήταν «κολλημένο» στο 1-1. Κάπου εκεί οι Μαγυάροι «πήραν μπροστά», πέτυχαν πέντε γκολ μέχρι τα μέσα του τρίτου οκταλέπτου και ξέφυγαν 6-2. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη μείωσε προσωρινά σε 6-4, αλλά με ένα 3-0 στην τελευταία περίοδο η Ουγγαρία «καθάρισε» τον αγώνα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η εθνική θα διεκδικήσει πλέον μία θέση μεταξύ της 5ης και της 8ης, αντιμετωπίζοντας την Παρασκευή (15/9) στις 16:00 τον ηττημένο του προημιτελικού ανάμεσα στη Σερβία και την Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-2, 3-0.

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Μανθογιάννης, Αλαμάνος 1, Κουρούβανης, Γωνιωτάκης, Κουλούρης 1, Δήμου, Τσιστράκης, Καλογερόπουλος, Γραμματικός 2, Πάτερος, Παπανικολάου, Περόπουλος, Πιόβαν.