Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου: Νικητής στα 200μ. ύπτιο ο Ρώσος Ρίλοφ με ρεκόρ Ευρώπης

Ο Εβγκένι Ρίλοφ χάρισε στη Ρωσία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματα κολύμβησης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Ο 21χρονος «χάλκινος» Ολυμπιονίκης ήταν εντυπωσιακός στον τελικό των 200μ. ύπτιο, πήρε τεράστια διαφορά στο πρώτο 100άρι και άντεξε ως το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 1:53.61, βελτιώνοντας παράλληλα το δικό του ρεκόρ Ευρώπης (είχε κάνει 1:53.81 στη Μόσχα, στις 13 Απριλίου). Ο Ρίλοφ άφησε πίσω του τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του Ρίο, τον Αμερικανό Ράιαν Μέρφι, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος σε 1:54.21 και θα φύγει από την ουγγρική πρωτεύουσα χωρίς τίτλο (τουλάχιστον σε ατομικό αγώνισμα). Ο έτερος Αμερικανός του τελικού, Τζέικομπ Πέμπλεϊ, πήρε την τρίτη θέση με 1:55.06, μπροστά από το δεύτερο Ρώσο, Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, ο οποίος με 1:55.14 βελτίωσε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων. Στην πέμπτη θέση έμεινε ο Κινέζος Τζιαγιού Σου, που είχε αναδειχθεί πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. ύπτιο.

Σημειώνεται ότι η Ρωσία είχε πάρει στο παρελθόν άλλη μία φορά το χρυσό μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα, το μακρινό 1994, με τον Σέλκοφ.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 200μ. ύπτιο ανδρών:

1. Εβγκένι Ρίλοφ (Ρωσία)         1:53.61 (Ρεκόρ Ευρώπης)

2. Ράιαν Μέρφι (ΗΠΑ)             1:54.21

3. Τζέικομπ Πέμπλεϊ (ΗΠΑ)        1:55.06

4. Κλίμεντ Κολέσνικοφ (Ρωσία)    1:55.14 (Παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων)

5. Τζιαγιού Σου (Κίνα)           1:55.26

6. Πέτερ Μπέρνεκ (Ουγγαρία)      1:55.58

7. Ριοσούκε Ιριε (Ιαπωνία)       1:56.35

8. Ντάνας Ράπσις (Λιθουανία)     1:56.96

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67