Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20: Γράφει ιστορία ο Καλάκος

Ο Θάνος Καλάκος προκρίθηκε στον τελικό των 800μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στο Γκροσέτο και έκανε πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο αθλητής του Μανώλη Χάντζου έκανε συγκλονιστική κούρσα, επέλεξε να δώσει από τα πρώτα μέτρα ρυθμό και δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα της σημείο. Ετσι τερμάτισε πρώτος στη σειρά του σε 1.48.59, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων, καθώς βελτιώνει το δικό του 1.48.70 από τα φετινά "Παπαφλέσσεια", και πέρασε στον αυριανό τελικό με την τρίτη επίδοση συνολικά.

«Δούλεψα σκληρά γι΄ αυτή τη διοργάνωση και πέτυχα το στόχο μου, που ήταν η πρόκριση στον τελικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον εαυτό μου. Όταν είδα το χρόνο στο πέρασμα των 400 μ., κατάλαβα πως είμαι σε θέση να κάνω πανελλήνιο ρεκόρ και τελικά το έκανα», είπε ο Καλάκος με το τέλος του αγώνα.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ