Ολυμπιακός: Νέα ήττα και έκτος στο Champions League

Με ήττα 8-5 από την Μπρέσια ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις της η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, απογοητευμένη από τη ήττα της από τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στον προημιτελικό του final-6, παραδόθηκε σχεδόν αμαχητί στους Ιταλούς και κατετάγη έκτη στο Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν δύο φορές στην πρώτη περίοδο, σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω, όμως είχαν και πάλι μεγάλο πρόβλημα στην αριστερή πλευρά της άμυνάς τους, αδυνατώντας να κλείσουν τους αριστερόχειρες παίκτες της ιταλικής ομάδας (Μάντζι και Νόρα), όπως συνέβη και χθες με τον Γκαρσία. Ετσι, όταν στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός «μπλόκαρε» στην επίθεση, η Μπρέσια το εκμεταλλεύθηκε και με επιμέρους σκορ 3-0 πήρε προβάδισμα με 5-2. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν αντέδρασαν ουσιαστικά ποτέ, συμπλήρωσαν 16 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ, πριν σκοράρει ο Κολόμβος λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 8-5.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο για τις δύο ομάδες, οι διαιτητές δημιούργησαν θέματα... άνευ λόγου και αιτίας, με πολλά σφυρίγματα στο ξεκίνημα και δύο αποβολές με αντικατάσταση ήδη από το πρώτο οκτάλεπτο, πρώτα του Μανώλη Μυλωνάκη και λίγο αργότερα του Κριστιάν Ναπολιτάνο. Μάλιστα για τη Μπρέσια ήταν η δεύτερη απώλεια, καθώς ο Αλεσάντρο Μπόβο δεν είχε εξ αρχής στη διάθεσή του τον Πέταρ Μούσλιμ, που αποβλήθηκε στον χθεσινό προημιτελικό με την Εγκερ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 1-1, 2-2

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.
Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Ντελ Λούνγκο, Γκουεράτο, Κρ. Πρεσιούτι 2, Ραντζέλοβιτς, Πάσκοβιτς, Μάντζι 2, Νόρα 1, Νικ. Πρεσιούτι, Μπερτόλι 2, Ούμποβιτς 1, Ναπολιτάνο, Μορέτι.