Διεκόπη το ντέρμπι

Συμβαίνουν παντού και όχι μόνο στην Ελλάδα. Και σε άλλα αθλήματα με μπάλα και όχι μόνο στο ποδόσφαιρο. Μόνο που αλλού κάποιοι παίρνουν τις ευθύνες που τους αναλογούν και διακόπτουν παιχνίδια ανεξάρτητα με τις ομάδες, που αγωνίζονται.

Και για τους μη γνώστες του αντικειμένου το Μαυροβούνιο μπορεί να είναι νέα ομάδα, στο πόλο, αλλά οι παίκτες της έχουν ανδρωθεί στην πρώην Γιουγκοσλαβία. Έτσι όταν αναφέρονται ομάδες όπως η Κότορ Πρίμορατς και η Γιαντράν Χερτζεκνόβι, είναι μεγέθη στο πόλο της χώρας και όχι μόνο. Κι όμως, ο αγώνας Κότορ Πρίμορατς-Γιαντράν Χερζεκνόβι δεν τελείωσε ποτέ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 4-4, αλλά δεν συνεχίστηκε. Ο διεθνής διαιτητής ‘Αντζιτς διέκοψε τον αγώνα που αποτελούσε το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος Μαυροβουνίου λόγω επεισοδίων.
Οι διαιτητές απέβαλλαν τον Ντράσκο Μπρούλιαν με αντικατάσταση για χτύπημα στον Γιάννοβιτς, στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου (σκορ σε εκείνο το σημείο 2-3), και κατά την εκτέλεση ενός πέναλτι. Οι δύο διαιτητές από λάθος δεν είδαν ότι ο παίκτης που χτύπησε τον Γιάνοβιτς εμποδίζοντάς τον να εκτελέσει το πέναλτι ήταν ο Σέτκα, και αποφάσισαν να αποβάλλουν τον Μπρούλιαν.

Όλος ο πάγκος της Πρίμορατς και ο ίδιος ο Μπρούλιαν έσπευσαν σε δριμύτατες διαμαρτυρίες προς το διαιτητικό δίδυμο (Αντζιτς-Ματιάσεβιτς). Η κερκίδα αντέδρασε βίαια, και άρχισαν να πέφτουν στην πισίνα διάφορα αντικείμενα μεταξύ αυτών και μία καρέκλα.
Ιδιαίτερα έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες από τον βοηθό προπονητή της Πρίμορατς Βίντο Λόμπαρ, ο οποίος δέχτηκε κόκκινη κάρτα, αλλά παρόλα αυτά συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα και μάλιστα χειροδίκησε, ρίχνοντας κάτω τον διαιτητή Ματιάσεβιτς.
Απομακρύνθηκε από τους ψυχραιμότερους για να συνεχιστεί ο αγώνας έως τη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Σκορ 4-4.

Όταν ο Άντζιτς πήγε να πάρει τη θέση του στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, άκουσε διάφορα… γαλλικά από τους φανατικούς οπαδούς της Πρίμορατς, οι οποίοι βρίσκονταν στο σημείο, που έπρεπε να κινείται ο διαιτητής. Αμέσως διέταξε τη διέταξε τη διακοπή του αγώνα. Διάφορα αντικείμενα άρχισαν να πέφτουν στον αγωνιστικό χώρο και η κατάσταση έγινε ανεξέλεγκτη. Ο αλυτάρχης διέταξε την εκκένωση της κερκίδας εντός 15 λεπτών, αλλά κάτι τέτοιο φάνηκε αδύνατο, καθώς στο σημείο που κινούνταν ο διαιτητής ο όγκος του πλήθους μεγάλωνε αντί να μειώνεται.

Για την ιστορία, η Γιαντράν προηγήθηκε στο 1ο οκτάλεπτο 4-2 και η Πρίμορατς το δεύτερο 2-0.
Από 2 γκολ είχαν πετύχει για την Πρίμορατς ο Πέτροβιτς και ο Μούρισιτς και για τη Γιαντράν από 1 οι Νίκολα Γιάννοβιτς, Κάλινιτς, Σέκουλιτς και Φιλίποβιτς.

LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga