«Χρυσή» η Δεσύλλα

Παραγωγική, από πλευράς μεταλλίων, ήταν και η τρίτη ημέρα για το ελληνικό ταεκβοντό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21, αφού δια χειρός των Ιωάννα Δεσύλλα και Παναγιώτη Σκούρτη, πανηγύρισε ακόμη δύο μετάλλια.

Η Δεσύλλα, αθλήτρια του Αίαντα Αγ. Δημητρίου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -62 κιλών, ενώ ο Σκούρτης, αθλητής του ΑΣ Γέρακα, ήταν δεύτερος στα -80 κιλά. Με τα δύο σημερινά μετάλλια, η Ελλάδα έφτασε τα τέσσερα στη διοργάνωση που φιλοξενείται από την Πέμπτη στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Η Δεσύλλα, αν και δεύτερη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα U21 του Βόλου, κατάφερε να σημειώσει πέντε νίκες και να βρεθεί στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητριών. Στα προκριματικά νίκησε 6-3 την Σίλιε Πέτερσεν από τη Νορβηγία και 13-6 την Ναταλία Μορένο Γκαρσία από την Ισπανία. Στα προημιτελικά επικράτησε 8-1 της Γιάνα Ρούλιτς από την Σερβία, ενώ στα ημιτελικά έκαμψε την αντίσταση της Ιταλίδας Λίσια Μαρτιτζνιάνι με σκορ 8-1.
Ο τελικός κρίθηκε στο golden score, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία ήταν τρίτη στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση (Γκρόζνι), να κατακτά τη νίκη και την πρωτιά.

Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο ήρθε από τον Παναγιώτη Σκούρτη, ο οποίος σε πέντε αγώνες είχε τέσσερις νίκες.
Στα προκριματικά νίκησε 18-2 τον Σάββα Πουρπουρίδη από την Κύπρο και 7-1 τον Αλεξάντρ Λούπου από την Μολδαβία. Στον αγώνα της οκτάδας νίκησε 10-9 τον Ισμαέλ Μπουζίντ Σουχιλί (Γαλλία), ενώ στα ημιτελικά επικράτησε 7-6 του Ιβάν Μορόζοφ (Ρωσία). Στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε 5-3 από τον Τούρκο Χασάν Καν Λάζογλου και κατέκτησε την δεύτερη θέση.