Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3: Στον τελικό οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο ημιτελικό του final four στο βόλεϊ γυναικών και θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό στον τελικό.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες στο κλειστό της Γλυφάδας και πήραν το εισιτήριο για να διεκδικήσουν το τρόπαιο του κυπελλούχου. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ανταγωνιστικός μονάχα στο δεύτερο σετ όταν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όμως δεν τα κατάφεραν και στη συνέχεια έχασαν εύκολα.

Το παιχνίδι δεν δικαιολόγησε τη φήμη του ντέρμπι, αφού οι αθλήτριες του Ολυμπιακού ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση το δεύτερο σετ που οι «πράσινες» πίστεψαν ότι μπορούν να μπουν στο παιχνίδι της πρόκρισης, αφού στο πρώτο σετ δεν ήταν καλές.

Όμως ο Ολυμπιακός γύρισε το εις βάρος του 22-18 σε 24-26, εξαφανίζοντας κάθε όνειρο πρόκρισης στην πλευρά του Παναθηναϊκού, που με το ηθικό πεσμένο έκανε ένα κακό τρίτο σετ και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό.

Ο Ολυμπιακός είχε «όπλο» το σερβίς του, σημάδεψε την Ρίτσι την οποία υποχρεώθηκε να αποσύρει ο Δημήτρης Καζάζης.

Για τις νικήτριες εξαιρετικό αγώνα έκαναν οι Χίπε, Γιώτα, Λαμπρούση, ενώ η Χριστοδούλου μοίρασε καλά το παιχνίδι.

Η Ρόγκα ήταν η κορυφαία του Παναθηναϊκού, κυρίως στην άμυνα, αλλά οι «πράσινες» υστέρησαν στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει αύριο στις 18.00 τον Πανναξιακό για να διεκδικήσει το 7ο σερί κύπελλο. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν για δεύτερη φορά αντίπαλες σε τελικό του Κυπέλλου με την πρώτη το 2014 στην Πύλο όπου οι ερυθρόλευκες είχαν επικρατήσει με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3  (14-25, 24-26, 12-25)