Ασημένιος ο Φιλιππίδης στο Βελιγράδι!

Ο Κώστας Φιλιππίδης κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Ο Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο Βελιγράδι, όπου φιλοξενείται η διοργάνωση και με νέο πανελλήνιο ρεκόρ, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, πίσω από τον Πολωνό Λίσεκ.

Ο Κώστας Φιλιππίδης ξεπέρασε τα 5.85μ., βελτιώνοντας το δικό του ρεκόρ με 5.84μ. που είχε σημειώσει στις 21 Φεβρουαρίου του 2016 στο Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας. Με το ασημένιο μετάλλιο του Έλληνα πρωταθλητή, η χώρα μας έφτασε τα 27 μετάλλια στην διοργάνωση.

Έγραψε ιστορία ο Καραλής

Σημαντική ήταν και η συμμετοχή του Εμμανουήλ Καραλή στο άλμα επί κοντώ στο 34ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο Έλληνας αθλητής σε ηλικία 17 ετών και 134 ημερών έγινε ο νεαρότερος αθλητής που παίρνει μέρος στην διοργάνωση. Ο Εμμανουήλ Καραλής ολοκήρωσε την συμμετοχή του με άλμα στα 5.50μ. και πήρε την 11η θέση.