Δικαίωσαν τη φήμη τους

Συναρπαστικός ήταν ο 2ος αγώνας των πλέι οφ του ρωσικού πρωταθλήματος, που έγινε χθες (Σάββατο 30/4) στο Βολγκογκραντ ανάμεσα στην Σπαρτάκ και τη Στουρμ.

Νικήτρια αναδείχθηκε η Στουρμ με 10-9 με γκολ σε νεκρό χρόνο και έτσι ο πρωταθλητής θα κριθεί σε τρίτο αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί σήμερα.
Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά με το σκορ να πηγαίνει γκολ-γκολ. Δεν κατάφερε καμία από τις δύο να πάρει διαφορά ασφαλείας, εκτός από την αρχή, όπου η Σπαρτάκ προηγήθηκε με 2-0 στο 2ο λεπτό.

Η Στουρμ με εντυπωσιακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (7/8), αλλά την εντυπωσιακή απόδοση του Στέπανιουκ με 5 προσωπικά γκολ, έφθασε στη νίκη και διεκδικεί πλέον τον τίτλο.
Η Σπαρτάκ, προηγείτο  στο 1ο ημίχρονο. Όμως δέχτηκε γκολ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, 1" πριν το τέλος της 1ης περιόδου, το ίδιο σκηνικό και με τη λήξη της 2ης περιόδου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου (3ο οκτάλεπτο), η Στουρμ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά (6-7), αλλά η Σπαρτάκ ισοφάρισε. Στην 4η και τελευταία περίοδο η Στουρμ προηγήθηκε 4΄πριν το τέλος με 7-9, αλλά η Σπαρτάκ μείωσε 1΄30 ΄΄ πριν τη λήξη σε 8-9 και ισοφάρισε με επίθεση, σε παίκτη παραπάνω 9-9, 0.37" πριν το τέλος.

Διπλή αποβολή δόθηκε στα18" πριν τη λήξη και 5" πριν το τέλος η Στουρμ κέρδισε αποβολή. Στα 7 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη ο Στέπανιουκ βρήκε και πάλι δίχτυα, χάρισε έτσι τη νίκη στη Στουρμ και ο τίτλος θα κριθεί  σε τρίτο αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 1-1, 2-3
Τα γκολ της Σπαρτάκ  (2/8 π.π.): Γιούρτσικ 3, Αγκάρκοφ 2, Ρεκετσίνσκι 1, Μπαλάσοφ 1, Λισούνοφ 1, Πανφίλι 1.
Τα γκολ της Στουρμ: Στέπανιουκ 5, Ζελτόφσκι 2, Ρίζοφ 1, Γκαρμπούζοφ 1, Πέκοβιτς 1

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ