Φιλική νίκη για την Ελλάδα

Με το… δεξί ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας η Εθνική Ανδρών, η οποία επικράτησε 23-18 του Λουξεμβούργου στην πόλη Ντουντελάντζ στο πρώτο φιλικό των δύο ομάδων ενόψει των προκριματικών του EURO 2020.

Την Πέμπτη (29/12) στις 11:30 τα δύο συγκροτήματα θα αγωνιστούν ξανά στο ίδιο γήπεδο.

Η «Γαλανόλευκη» βρέθηκε πίσω με 6-3 στο 10’, αλλά γρήγορα ανέκαμψε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (6-8) στο 19’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με δικό τους σερί 5-0 ξέφυγαν με 11-8 στις αρχές του δευτέρου μέρους, ενώ το ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί με το σκορ στο 10-8.

Με σερί 3-0 και τον Ζαμπούνη σκόρερ η Εθνική ισοφάρισε 11-11 και πέρασε μπροστά στο 41’ (12-13). Το Λουξεμβούργο προηγήθηκε και πάλι στο 45’ με 15-14, αλλά ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Η Ελλάδα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη με σερί 4-0 για το 15-18 (52’) με τον Μυλωνά και συνολικό επιμέρους σκορ 9-3 για το 18-23.

Ο αριστερός ίντερ της Εθνικής Χρήστος Μυλωνάς είπε: «Ξεκινήσαμε λίγο νωθρά με κάποια λάθη, αλλά όσο περνούσε η ώρα βελτιώναμε την εικόνα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε πολύ καλύτερα και ανατρέψαμε το 11-8, παίζοντας πειθαρχημένα στην άμυνα. Στην επίθεση βρήκαμε τις λύσεις και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Ήταν ένα
ανταγωνιστικό και δυνατό παιχνίδι».

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ- ΕΛΛΑΔΑ 18-23 (10-8)
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Παπαδιονυσίου 1, Κανδύλας 2, Μωραϊτης, Ζαμπούνης 2, Μυλωνάς 4, Αραπακόπουλος 1, Μπάγιος, Λοίζος, Αραμπατζής 1, Τσίλης, Νικολαϊδης 6, Κρητικός, Μπουκοβίνας, Μάλλιος 6, Χερουβείμ.
Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1/1-4/5

Εθνική Ελλάδας: Ανοίγει και το δεύτερο «πέταλο» της «OPAP Arena» – Επίσημο το φιλικό με Γερμανία
H Stoiximan παρουσιάζει το Κύπελλο του ΕURO 2024 στο ελληνικό φίλαθλο κοινό σε μια μοναδική εκδήλωση
Euroleague: Αρχή διαβολοβδομάδας που ξεκαθαρίζει το τοπίο!