Την έκπληξη η Μπολιάσκο

Η Μπολιάσκο κατάφερε τελικά να ολοκληρώσει την έκπληξη στην προημιτελική φάση των ιταλικών play offs, κερδίζοντας την πρόκριση από την Μπρέσια παρά την ήττα της στην παράταση με 10-8.

Η Μπρέσια χρειαζόταν διαφορά 4 τερμάτων για να υπερκαλύψει την ήττα της εκτός έδρας με 9-6 την προηγούμενη εβδομάδα.
Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να κερδίσουν με 10-7 και να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου τελικά η Μπολιάσκο μείωσε το σκορ με γκολ του Νόσεκ 40" πριν το τέλος και του δευτέρου τριλέπτου της παράτασης. Κορυφαίος σκόρερ της συνάντησης ο Ελεζ με 5 γκολ.

Στα άλλα 2 παιχνίδια τα φαβορί επικράτησαν πολύ εύκολα.

Ο Λαπένα με 6 προσωπικά γκολ, οδήγησε την αντίπαλο του Πανιωνίου Σαβόνα στην ημιτελική φάση με νέα νίκη επί της Καμόλι με 15-9.
Η Προ Ρέκο με 4 γκολ του Ιβοβιτς κέρδισε τη Λατίνα του Γιάννη Γιαννουρή 11-7 και παραμένει το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο.

Το πρόγραμμα των play offs:

Ρέκο - Μπολιάσκο και Σαβόνα - Ποσίλιπο για τις θέσεις 1-4 με τους πρώτους αγώνες να διεξάγονται τη Μ. Παρασκευή (22/4). Οι 2οι είναι προγραμματισμένοι για τις 29 και 30/4 και αν χρειαστεί και 3ος αγώνας, αυτός θα διεξαχθεί στις 7/5.

Τις ίδιες ημερομηνίες θα διεξαχθούν και οι αγώνες για τις θέσεις 5-8.
Τα ζευγάρια είναι:
Μπρέσια - Λατίνα και Φλωρεντία - Καμόλι.

Οι τελικοί για τις θέσεις 1-2, 3-4 και 5-6 είναι προγραμματισμένοι για τις 11-14 και 18 Μαΐου.