«Τζόκερ» για... Βασιλιάς (photos)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Νόβακ Τζόκοβιτς τον προημιτελικό του Roland Garros με τον Ράφα Ναδάλ και νικώντας 3-0 σετ προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ο Σέρβος σούπερ σταρ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση σε όλη τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου και το απέδειξε και στη συγκεκριμένη αναμέτρηση υποχρεώνοντας τον Ισπανό στην δεύτερη ήττα στην καριέρα του στο συγκεκριμένο Γκραν Σλαμ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε η διαφορά, με τον «Τζόκερ» να κυριαρχεί και να κατακτά τα τέσσερα πρώτα games. Σ' εκείνο το σημείο ο Ναδάλ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4, αγχώνοντας τον αντίπαλό του. Ωστόσο ο Τζόκοβιτς βρήκε την ψυχική δύναμη κι εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ισπανού πήρε με 7-5 το πρώτο σετ.

Το νερό πλέον είχε μπει στο... αυλάκι. Ο Ναδάλ δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι του -είναι χαρακτηριστικό ότι κατόρθωσε να πάρει όλους κι όλους τρεις winners με το forehand που είναι το δυνατό του σημείο- και μοιραία υποτάχτηκε και στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα με 6-3.

Αρκετοί πίστεψαν ότι ο εννιά φορές πρωταθλητής του Roland Garros θα είχε τις δυνάμεις να παλέψει στο τρίτο σετ, αλλά αυτό δεν συνέβη. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε επίδειξη δύναμης επιτρέποντας στον Ναδάλ να πάρει μόλις ένα game και πανηγύρισε έξαλλα την ιστορική του νική, επικρατώντας με 3-0 σετ και 6-1 στο τελευταίο.

Δυστυχώς πάντως για όλους τους φίλους του τένις, ο αγώνας μπορεί να είχε χαρακτηριστεί ως «το παιχνίδι της χιλιετίας» αλλά μόνο τέτοιο δεν ήταν καθώς ο Τζόκοβιτς δεν συνάντησε αντίσταση.

Πλέον ο Σέρβος θα συνεχίσει την πορεία του προς την κατάκτηση του Γαλλικού Όπεν για πρώτη φορά στην καριέρα του -αν το πετύχει θα μπει στο κλειστό κλαμπ των αθλητών που έχουν κατακτήσει και τα τέσσερα major- ενώ ο Ναδάλ θα ψάξει να βρει τις αιτίες της τραγικής εμφάνισής του, αν και κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τον Ισπανό ο οποίος έχει ήδη γράψει με ολόχρυσα γράμματα το όνομά του στην ιστορία του Roland Garros αλλά και του τένις γενικότερα.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση