Ρολάν Γκαρός: Νικητής του… θρίλερ ο Τσονγκά! (videos)

Στα ημιτελικά του Γαλλικού Όπεν προκρίθηκε ο Γάλλος επικρατώντας 3-2 του Κέι Νισικόρι σε έναν συναρπαστικό προημιτελικό και θα αντιμετωπίσει τον Βαβρίνκα στους «4»

Για δεύτερη φορά στην καριέρα του θα διεκδικήσει τη συμμετοχή του σε τελικό Ρολάν Γκαρός ο Ζο-Βιλφρίντ Τσονγκά καθώς επικράτησε 3-2 του Κέι Νισικόρι στον εντυπωσιακό προημιτελικό με τον οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα των «8» του φετινού Γαλλικού Όπεν.

Ο Γάλλος πήρε τα πρώτα δυο σετ με 6-1 και 6-4 αλλά ο Νισικόρι αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2 με 6-4 και 6-3! Το ματς οδηγήθηκε σε πέμπτο σετ όπου ο Τσονγκά πάτησε… γκάζι και με 6-3 έκανε το 3-2, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Στον ημιτελικό ο Γάλλος τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Στάνισλας Βαβρίνκα που νωρίτερα την Τρίτη απέκλεισε με 3-0 τον Ρότζερ Φέντερερ!

Δείτε τις κορυφαίες στιγμές του αγώνα:

Tsonga v. Nishikori Highlights (2015 RG QF)

Τα highlights από τη σπουδαία νίκη του Jo Wilfried Tsonga κόντρα στον Kei Nishikori, με 3-2 σετ.

Posted by tennisnews.gr on Tuesday, June 2, 2015

Δείτε πως πανηγύρισε ο Τσονγκά μετά τη νίκη του:

Roland, je t' aime!

ROLAND, JE T' AIME!Τρισευτυχισμένος ο Jo Wilfried Tsonga, μετά τη σπουδαία πρόκρισή του στα ημιτελικά του Γαλλικού Όπεν!

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι