Ρολάν Γκαρός 2015: «Ραντεβού» Ναδάλ-Τζόκοβιτς στους «8»! (videos)

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι του φετινού Γαλλικού Όπεν είναι γεγονός με τον Ισπανό και τον Σέρβο να συγκρούονται στα προημιτελικά!

Το Ρολάν Γκαρός του 2015 μπήκε στην τελική του ευθεία και το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φετινής διοργάνωσης είναι γεγονός καθώς ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα συγκρουστεί με τον Ράφα Ναδάλ στα προημιτελικά με στόχο το εισιτήριο της τετράδας!

Ο Τζόκοβιτς δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να επικρατήσει του Ρισάρ Γκασκέ με 3-0 στο τελευταίο ματς της Δευτέρας στο τουρνουά των ανδρών, με το κοινό να τον αποθεώνει παρά το γεγονός ότι νίκησε Γάλλο αθλητή.

Djokovic match point (against Gasquet)

Το κοινό του Roland Garros δεν ενθουσιάζεται συνήθως τόσο όταν χάνει Γάλλος παίκτης, αλλά στην προκειμένη περίπτωση επιβεβαιώθηκε η "τιτανομαχία" του Novak Djokovic με τον Rafa Nadal.Πως να μην ενθουσιαστούν...

Posted by tennisnews.gr on Monday, June 1, 2015

Λίγο νωρίτερα ο Ναδάλ είχε κουραστεί αρκετά για να κάμψει την αντίσταση του Αμερικανού Τζακ Σοκ αφού ο «βασιλιάς» του χωμάτινου τένις πήρε τα πρώτα δυο σετ με 6-3 και 6-1 αλλά έχασε το τρίτο με 7-5, ενώ το τέταρτο σετ ήταν ένας «μονόλογος» του Ισπανού που προκρίθηκε στα προημιτελικά με 3-1.

Εκπληκτικός backhand winner για τον Rafa Nadal, που κάνει νέο break στον Jack Sock.

Στον αγώνα που είχε ξεκινήσει την Κυριακή αλλά ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα λόγω κακοκαιρίας ο Ρότζερ Φέντερερ έχασε ένα σετ από τον Γκαέλ Μονφίς αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 (6-3, 4-6, 6-4, 6-1) και θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Ελβετό Στάνισλας Βαβρίνκα.

Στα άλλα δυο ματς των προημιτελικών θα συγκρουστούν ο Άντι Μάρεϊ με τον Νταβίδ Φερέρ και ο Κέι Νισικόρι με τον Ζο Βιλφρίντ Τσονγκά.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50