Ολυμπιακός: Ένσταση για τη νίκη της Βουλιαγμένης

Η Βουλιαγμένη έκανε το μπρέικ στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών στο πόλο κόντρα στον Ολυμπιακό, επικρατώντας 10-9 στο «Πέτρος Καπαγέροφ», ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατέθεσαν ένσταση.

Σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζουν οι άνθρωποι του πειραϊκού συλλόγου, στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 8-8 η Λογοθέτη έκανε το σουτ, η Κούβδου απέκρουσε, αλλά οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι είχε περάσει τη νοητή γραμμή τέρματος, ωστόσο, η φάση που προκάλεσε τα μεγαλύτερα παράπονα του Ολυμπιακού έγινε 1 λεπτό και 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Ξενάκη διαμόρφωσε το 10-8 όμως, σύμφωνα με την τηλεοπτική εικόνα, το σουτ ήταν εκτός χρόνου. Μάλιστα, με την ένσταση, ο Ολυμπιακός ζητά την επανάληψη του τρίτου τελικού και εμφανίζονται αποφασισμένοι να… μπλοκάρουν την τέταρτη «μάχη», που έχει οριστεί για την Πέμπτη (28/5) στον Λαιμό, μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση. Η υπόθεση αναμένεται να εκδικαστεί από την Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας της ΚΟΕ αύριο το πρωί, με τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

Όσον αφορά στον αγώνα, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά τον αγώνα και πήραν το πρώτο οκτάλεπτο 4-2, όμως, σιγά σιγά η Βουλιαγμένη ανέτρεψε τα δεδομένα και κατάφερε να πάρει τη νίκη, μια και στην τελευταία επίθεση, το σουτ του Μπιανκόνι χτύπησε στο δοκάρι.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 0-1, 2-5, 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ασημάκη 3, Αβραμίδου 3, Μανωλιουδάκη 2, Ελευθ. Πλευρίτου.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τσουκαλά 2, Γερόλυμου 2, Ξενάκη 2, Ρουμπέση 2, Β. Διαμαντοπούλου, Κοντογιάννη.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι