Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (videos+photos)

Ένας Παναθηναϊκός από… τα παλιά «καθάρισε» 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κι έβαλε βάσεις τετράδας, μετά από ατελείωτο πάρτι σε τάραφλεξ και κερκίδες στην Κυψέλη!

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ κι είναι εδώ για τα… καλά! Μετά τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη, το «τριφύλλι» σάρωσε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης μέσα σε μιάμιση ώρα, και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει βάλει ισχυρές βάσεις για να είναι στην τετράδα και να παίξει τα… ρέστα του στα play off. Εκτός, όμως, από την ομάδα του Ανδρεόπουλου που ήταν καταπληκτική στο τάραφλεξ, ρεσιτάλ έδωσε κι ο κόσμος στις κερκίδες του κλειστού της Κυψέλης! Οι οπαδοί των «πράσινων» έφτιαξαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και έσπρωξαν την ομάδα προς τη νίκη, αφού πρώτα την είχαν αποθεώσει για την τεράστια νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου την προηγούμενη αγωνιστική!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός ερχόταν με κεκτημένη ταχύτητα από το ντέρμπι και έδειξε πως θα… τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το ματς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Με έναν τρομερό Πρωτοψάλτη, εντυπωσιακό μπλοκ κι ώθηση από την κερκίδα, έγινε γρήγορα το 2-0, αλλά οι ακρίτες βρήκαν απαντήσεις στο τρίτο σετ. Με… εξωγήινες άμυνες από τον Δαρίδη και καλό σερβίς από τον Κασάμπαλη, κατάφεραν να πάρουν το σετ και να κάνουν το ματς ντέρμπι, όμως, ο Παναθηναϊκός «μίλησε» στο τέταρτο σετ και με εντυπωσιακή παρουσία τελείωσε και το ματς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 8-3 και 16-12, με τον Εθνικό να δείχνει... παραδομένος. Το τριφύλλι επικράτησε 25-18 κι έκανε το πρώτο βήμα, ενώ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε εκ νέου 8-3 και 16-10, με τον Εθνικό να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο από το 21-16. Με το 25-19 μέσα σε 46 λεπτά είχε γίνει το 2-0 και στήθηκε ήδη... πάρτι από τον κόσμο στην Κυψέλη.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Βελτιώνοντας πολύ την υποδοχή της, αλλά και το σερβίς, κατάφερε να προηγηθεί 8-3 στο τέταρτο σετ και να δείξει πως επιστρέφει. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης διατήρησε το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο 21-18 αλλά να μην μπορεί την ανατροπή καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 2-1 με το 25-20 του τρίτου σετ. Στο τέταρτο, και τελευταίο, όπως αποδείχθηκε, σετ, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το 25-18 αποτύπωσε πλήρως την εικόνα του ματς και έδωσε στον Παναθηναϊκό μεγάλη νίκη με 3-1 σετ μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα!

Τα σετ: 25-18, 25-19, 20-25, 25-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κουκ 16 (14/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 77% υπ - 47% άριστες), Πρωτοψάλτης 25 (22/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ - 56% άριστες), Χόι 14 (10/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πανταλέων 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 10 (10/16 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ -32% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 21% άριστες), Μίχαλι 8 (7/10 επ 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Κιόσσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ - 19% άριστες), Άντριτς 15 (14/33 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 55% υπ), Παπάζογλου 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).