Α1 Χάντμπολ Ανδρών: «Έσπασαν» καρδιές στο Δούκας - ΑΕΚ (photos)

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας της ΑΕΚ με το Δούκα στο Δαΐς για τη 19η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ Ανδρών, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 27-27.

Αυτό το αποτέλεσμα σαφέστατα ευνοεί περισσότερο την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων», αφού έφτασε τους 16 πόντους και –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- χρειάζεται άλλη μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά μία θέση στα πλέι οφ.

Αντίθετα, η ΑΕΚ έφτασε τους 27 πόντους και αν αύριο ο Φίλιππος νικήσει στην έδρα του Φοίβου, τότε θα μειώσει στους δύο πόντους την διαφορά τους στην «μάχη» της 3ης θέσης.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι δύο αριστερόχειρες εξτρέμ, οι οποίοι σημείωσαν 18 γκολ! Ο Χριστόφορος Μπακαούκας της ΑΕΚ (10) και ο Γαρύφαλος Μπάγιος (8 γκολ) του Δούκα.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με πέντε γκολ (9-14), ενώ στο δεύτερο ο Δούκας μπόρεσε να ισορροπήσει την αναμέτρηση.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 27-27

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 6-7, 8-9, 9-13, 11-15 (ημχ.), 13-17, 17-19, 19-20, 23-22, 25-25, 27-27

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 3, Ακάλεστος 1, Αϊβαλιώτης 2, Μανουσέλης, Σαμαράς 1, Συγγάρης, Μωραϊτης 1, Ηλιόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 3, Μπάγιος 8, Ζιβούλοβιτς 3, Πάνου, Αραπακόπουλος 2, Κουμαραδέλης.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 1, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/3-2/3.

Παναγιώτης Νικολαϊδης (αριστερό ίντερ ΑΕΚ): «Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι. Στο δεύτερο ο Δούκας ανέβασε την απόδοση του και εμείς κάναμε λάθη. Στο τέλος καμία ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει το νικητήριο γκολ. Συνεχίζουμε έχουμε μπροστά μας τον κρίσιμο ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Διομήδη»

Κώστας Ντούνης (δεξί ίντερ Δούκα): «Ξέραμε από την αρχή ότι το ματς ήταν δύσκολο και ήθελε υπομονή. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε με πάθος και ανατρέψαμε το σκορ. Είναι ένας πολύ σημαντικός βαθμός για την συνέχεια που μπορεί να αποδειχθεί και καθοριστικός».