ΠΑΟΚ – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ κι έγινε παρουσία 1.000 οπαδών του δικεφάλου στην Πυλαία!

Ο ΠΑΟΚ ισοβαθμεί και πάλι μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά μετά το σετ που έχασαν οι «ερυθρόλευκοι» από τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα ο δικέφαλος έχει μικρό πλεονέκτημα στην ισοβαθμία από τη συνολική συγκομιδή των σετ μετά από 17 αγώνες.

Με τον Εφραιμίδη στη θέση του Σαφράνοβιτς που έπαθε ελαφρύ διάστρεμα την Παρασκευή, τον Χιμένες να βγάζει φωτιές από το σερβίς και τον Γκόμεζ να μην έχει αντίπαλο στην επίθεση ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη σε 69΄. Ο Εθνικός είχε πρόβλημα στην υποδοχή, προβληματική ανάπτυξη και κακή επίθεση.

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-12

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (9/17 επ, 3 άσσοι, 52% υπ -19% άριστες), Παντακίδης 6 (2/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουρνέτας, Γκόμεζ 19 (16/26 επ, 1 ασσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 8 (6/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 27% άριστες) / Γκαράς (λ. - 78% υπ., 56% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης 2 (2/3 επ), Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0/7 επ, 71% υπ - 65% άριστες), Μίχαλι 6 (2/7 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 3 (3/4 επ), Κασαμπαλής 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 3 (3/17 επ, 56% υπ - 31% άριστες), Άντριτς 12 (12/32 επ) / Δαρίδης (λ. - 54% υπ., 31% άριστες), Κοντοστάθης (λ), Όστιν 1 (άσσος), Δημητριάδης 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 25% άριστες), Τσέλιος.