Στίβος: Το μεγάλο άλμα του Φιλιππίδη (video)

Ακόμη μια καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος πέρασε πάνω από τα 5.65 μέτρα ύψος στο Pedro's Cup στίβου της Πολωνίας. Δείτε το άλμα του.

Εκεί, ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα κατέκτησε την τρίτη θέση αποτυγχάνοντας στα 5.75 μέτρα. Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα του στα 5.40 μέτρα, συνέχισε στα 5.55 μέτρα και έπειτα στα 5.65 μέτρα.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ, ο μόνος που ξεπέρασε τα 5,75 μέτρα. Ο Πολωνός προσπάθησε να αποζημιώσει τους συμπατριώτισσες του που βρέθηκαν στις εξέδρες του σταδίου, δοκιμάζοντας για νέο εθνικό ρεκόρ στα 5,88 μ., ύψος που δεν κατάφερε να «νικήσει». Ο Βραζιλιάνος Αγκούστα Ντούτρα ήταν δεύτερος με 5,65 μέτρα.