Κύπελλο: Ηρακλής – Εθ. Αλεξανδρούπολης 2-3

Η ομάδα του Έβρου συμπλήρωσε το «παζλ» των προημιτελικών στον θεσμό των Ανδρών περνώντας νικηφόρα από το «Κατσάνειο»

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης συμπλήρωσε το παζλ των προημιτελικών του Κυπέλλου Ανδρών. Η ομάδα του Έβρου νίκησε δύσκολα στο Κατσάνειο τον Ηρακλή με 3-2 σετ μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέριες.

Ο Ηρακλής παρότι αγωνίζεται στην Α2 ανδρών πάλεψε για την πρόκριση, προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά η εμπειρία του Εθνικού μέτρησε και έκρινε τον αγώνα. Ο Εθνικός στα προημιτελικά θα φιλοξενήσει στον Έβρο τον ΠΑΟΚ. Οι αγώνες της φάσης των «8» θα γίνουν 18 Φεβρουαρίου.

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, φοβερή ένταση και πάθος, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης λύγισε την αντίσταση του Ηρακλή στο κατάμεστο Κατσάνειο, επικρατώντας στο τάι μπρέικ και πήρε την πρόκριση στους ‘8’ του Κυπέλλου ε, όπου θα αντιμετωπίσει (ως γηπεδούχος τον ΠΑΟΚ).

Ο Εθνικός πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ και μέχρι το 18-21 του β’ σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ηρακλή παρά τα 12 λάθη του να καταφέρνει να προσπεράσει 24-23 και να πάρει το σετ στο 6ο σετ μπολ με 29-27.

Οι κυανόλευκοι στο γ’ σετ πίεσαν ακόμη περισσότερο από το σερβίς και μετά το αρχικό 8-5 άνοιξαν τη διαφορά (16-8) φτάνοντας εύκολα στο 2-1, όμως ο Εθνικός (βοήθησε πολύ η είσοδος του Θωμά Δημητριάδη) απάντησε στο δ’ σετ βελτιώνοντας την επίθεση του και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Εθνικός με όπλο την εμπειρία του ξέφυγε 6-10, ο Ηρακλής πλησίασε στον πόντο 9-10, αλλά οι Θρακιώτες έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση (7/8 στο 5ο σετ) ξέφυγαν ξανά με 9-13 και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 29-27, 25-12, 15-25, 10-15)

Γ.Σ.ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Παλέντζας 32 (25/49 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 13 (8/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Μποζίδης, Στεφανίδης 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Τσολάκος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης –λ (64% υπ. – 32% άριστες) / Ηλίας, Τσιάρας, Μούχλιας 1 (1 άσο)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Μίχαλι 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες), Άντριτς 18 (14/28 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (58% υπ. - 31% άριστες) / Όστιν, Δημητριάδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 18% άριστες).