Εθνική Χάντμπολ Νέων: Έφτασε κοντά στο όνειρο

Μια ανάσα από την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βραζιλίας βρέθηκε η Εθνική Χάντμπολ Νέων φέρνοντας ισοπαλία 15-15 με τη Σερβία στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Κίου.

Η Ελλάδα έπαιξε για 60 λεπτά άμυνα για σεμινάριο, χάνοντας στις λεπτομέρειες τη νίκη και την πρόκριση. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη με κορυφαίο τον αρχηγό και τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα ήλεγχε το παιχνίδι από την αρχή έχοντας σταθερό προβάδισμα.

ΣΕΡΒΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 15-15.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-3, 2-5, 3-5, 5-6 (ημχ.), 7-10, 8-11, 10-12, 12-12, 12-14, 15-15.

ΣΕΡΒΙΑ (Βλάντιμιρ Στανόγιεβιτς): Μιλοσάβλιεφ, Μλαντένοβιτς 1, Γιοβάνοβιτς , Σότιτς, Μπέλος 1, Ρατζένοβιτς 2, Τζούκιτς 1, Κούπαρα, Ραντοβάνοβιτς 2, Κούρτες 1, Ζίφκοβιτς, Πόποβιτς, Βοϊβοντιτς, Ράντοβιτς, Ραντοίκοβιτς, Σρετένοβιτς 7.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μπουκοβίνας, Ιωάννου 2, Δομπρής, Αραπακόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Καφαντάρης, Σάββας 1, Βλαχοθανάσης, Μυλωνάς 1, Σεϊρεκίδης 3, Κεδέρης 3, Κρεμαστιώτης, Χατζηβακαλέλης, Πασσιάς, Μπάγιος, Χερουβείμ 1.
Διαιτητές: Τόμασεν- Σμακ (Βέλγιο), Αντρέι (Βουλγαρία), δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 0/2-3/4.

Τελική βαθμολογία

1. Σερβία 3 (49-36)
2. Ελλάδα 2 (36-36)
3. Νησιά Φερόε 1 (42-55)

NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights