Volleyleague: Παμβοχαϊκός – Κηφισιά 3-1

Δυο ώρες χρειάστηκε ο Παμβοχαϊκός για να «λυγίσει» την Κηφισιά στο Βραχάτι και να πάρει νίκη 3-1 σετ που τον φέρνει ξανά σε υψηλές θέσεις στη βαθμολογία.

Εντυπωσιακό ματς με τους γηπεδούχους να μην επηρεάζονται από την αντίδραση της Κηφισιάς στο δεύτερο σετ. Ο Παμβοχαϊκός μπήκε στο ματς δυνατά, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να… παραδοθούν. Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 27-25. Στο δεύτερο, ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμεινε, αλλά στις λεπτομέρειες η Κηφισιά ήταν πιο προσεκτική και κατάφερε να ισοφαρίσει με το 25-22.

Η αντίδραση του Παμβοχαϊκού, ωστόσο, ήταν η καλύτερη δυνατή. Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι επικράτησαν πιο εύκολα (25-21) και με την ψυχολογία να είναι στη δική τους πλευρά, «καθάρισαν» το ματς. Στο τέταρτο σετ ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 25-23 και επέστρεψε στις νίκες στη Volleyleague, καθώς την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί στην Ορεστιάδα.

Τα σετ: 27-25, 22-25, 25-21, 25-23

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (1/4 επ), Ασπιώτης 19 (18/30 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/7 επ), Ν'εμεθ 18 (18/25 επ, 73% υπ - 53% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (8/9 επ, 50% υπ - 35% άριστες), Βούλιν 18 (13/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 63% υπ - 52% άριστες), Δρογκάρης, Τσουκ

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Φερρέρα 5 (5/11 επ, 86% υπ - 45% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ - 58% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (32/47 επ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ - 53% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Κόντος, Όστιν 1 (1/1 επ).

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα