Η επιστροφή των «Οράνιε»

Η Ολλανδία αντεπιτίθενται. Η ολλανδική σχολή στο γυναικείο πόλο έχει γράψει τη δική της ιστορία στο χώρο της πισίνας.

Παίκτριες καλές συνεχίζει να βγάζει, η Εθνική ομάδα παραμένει στο προσκήνιο, αλλά οι ομάδες της σε συλλογικό επίπεδο δεν έφθασαν ποτέ στην πηγή. «Πνίγονταν» από τις ιταλικές και τις ρώσικες.

Όλα δείχνουν φέτος πως είναι η χρονιά της «τουλίπας». Η Χετ Ράβιν μετά τον πρώτο αγώνα χθες (Τετάρτη 6/4) και τη νίκη της επί της Ράπαλο με 12-5, είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του LEN TROPHY των γυναικών. Στον επαναληπτικό της 20ης Απριλίου οι Ιταλίδες θα έχουν δύσκολο έργο. Η Λίεκε Κλάασεν ήταν η κορυφαία σκόρερ των Ολλανδών με 3 γκολ.

Το πρώτο οκτάλεπτο, η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε 7-2 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη και το τρόπαιο. Στο 2ο οκτάλεπτο οι Ιταλίδες της Ράπαλο φάνηκαν πιο οργανωμένες, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να μπουν στο ρυθμό του παιχνιδιού, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 9-4.

Η Χετ Ράβιν με δύο γκολ της Γιασμίν Σμιτ ανέβασε τη διαφορά στο 11-4. Στο 4ο και τελευταίο οκτάλεπτο η ολλανδική ομάδα έριξε το ρυθμό της και απλά θέλησε να κρατήσει τη διαφορά. Από ένα γκολ σημείωσαν οι δύο ομάδες, αλλά η διαφορά διατηρήθηκε στο +7. Η Χετ Ράβιν όλα δείχνουν ότι θα είναι η πρώτη ολλανδική ομάδα που θα κατακτήσει το LEN TROPHY.

Τα οκτάλεπτα: 7-2, 2-2, 2-0, 1-1

Τα γκολ της Χετ Ράβιν: Κλάασεν 3, Κάιπερς 2, Σμίτ 2, Ντάνεμπεργκ 2, Στουτερχάιμ 2, Σρέντερ 1.
Τα γκολ της Ράπαλο: Φρασενέτι 2, Αμπάτε 1, Κεριόλο 1, Μπιανκόνι 1.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»