Ευρωπαϊκό Κολύμβησης ΑΜΕΑ: «Χάλκινος» και ο Τσαγκάρης

Με ακόμα ένα μετάλλιο, χάλκινου χρώματος, ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά χρώματα η παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑΜΕΑ.

Στη διοργάνωση, που έλαβε χώρα στο Αϊντχόφεν, ο Παραολυμπιονίκης Βασίλης Τσαγκάρης κατάφερε να τερματίσει τρίτος με 52.71 στα 50 μέτρα πρόσθιο κατηγορία SB3, ανεβαίνοντας έτσι στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στον τελικό είχε προκριθεί κόβοντας πρώτος το νήμα στην πρώτη προκριματική σειρά, με 52.69. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κωνσταντίνος Καραούζος ήταν πέμπτος με 53.92 και ο Γιάννης Κωστάκης εγκατέλειψε, ενώ είχε προκριθεί από τη δεύτερη σειρά ως τέταρτος με χρόνο 1.01.69.

Αναφορικά με τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της τελευταίας ημέρας, ο Χαράλαμπος Παπαϊωαννου τερμάτισε έκτος στα 100 μέτρα πρόσθιο κατηγορία SB6 με χρόνο 1.33.76, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ήταν επίσης έκτος στα 100 μέτρα πεταλούδα κατηγορία S9 με 1.02.72 και η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου πλασαρίστηκε έβδομη στα 50 μέτρα πρόσθιο κατηγορία S4 με χρόνο 1.06.43.

Η Ουκρανία στέφθηκε πρωταθλήτρια στα μετάλλια, έχοντας 37 χρυσά, 29 ασημένια και 28 χάλκινα. Η Ρωσία κατέκτησε 34 χρυσά, 32 ασημένια και 29 χάλκινα και η Μεγάλη Βρετανία ήρθε τρίτη στο σχετικό πίνακα με 30 χρυσά, 27 ασημένια και 16 χάλκινα μετάλλια. Η Ελλάδα πανηγύρισε δεκατέσσερα μετάλλια, εκ των οποίων τα τρία ήταν ασημένια και τα υπόλοιπα έντεκα χάλκινα.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2: Ανατροπή τίτλου στο 90ο λεπτό και «φωτιά» στην κορυφή!
Αμφίβολος ο Μπόλντγουιν για το Game 3
Final Four Basketball Champions League: Λύγισε στο τέλος το Περιστέρι από τη Μούρθια
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Με καθυστέρηση η σέντρα λόγω υβριστικού πανό στην Τούμπα