Ολυμπιακός: Το σήκωσαν στα πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε στα πέναλτι τη Βουλιαγμένη 10-7 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος στο πόλο Γυναικών μέσα στο κολυμβητήριο του Λαιμού

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 4-2, ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ισοφάρισαν.

Οι δύο αντίπαλοι έχασαν τις τελευταίες τους επιθέσεις στο ματς και κάπως έτσι και αυτός ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι, κάτι που συνέβη για δεύτερη διαδοχική φορά.

Στα πέναλτι η Χρυσή Διαμαντοπούλου ήταν ξανά η μεγάλη πρωταγωνίστρια και με δυο αποκρούσεις στις δύο πρώτες εκτελέσεις της Βουλιαγμένης, «σφράγισε» την κατάκτηση του τροπαίου για την ομάδα του Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 3-1, 1-1, 4-1 πεν.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Λιόση): Κούβδου, Τσουκαλά, Χυδηριώτη 1, Ντάσιου, Πρωτόπαπα, Ξενάκη, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου 2, Β. Διαμαντοπούλου 1, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 2, Ζοφώλη, Μαυρωτά, Βαρελίδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παυλίδης): Χ. Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 1, Ελ. Πλευρίτου 1, Σώρα, Μανωλιουδακη, Αβραμίδου, Καλογεράκου, Μ. Πλευρίτου 3, Μπούικα 1, Μ. Βασιλακοπούλου, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου, Αγγ. Βασιλακοπούλου.

NBA: Μία νίκη μακριά από τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς - Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (16/05) - Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - ΠΑΟΚ
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/05): «Μάγκας» Ολυμπιακός, «Ναυάγιο» ΑΕΚ
Super League: 90 λεπτά μακριά από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ | Video με όσα έγιναν σε Φάληρο και Τούμπα