Κύπελλο: Και... αυτό στον Πειραιά! (photos)

Το 13ο νταμπλ στην ιστορία της πανηγύρισε η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικρατώντας 11-10 της Βουλιαγμένης στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ελλάδας, με 3-0 νίκες κόντρα και πάλι απέναντι στην Βουλιαγμένη, πήρε τη νίκη σε ένα… επεισοδιακό Final 4 που διεξήχθη στο Παλαιό Φάληρο με τη συμμετοχή τριών ομάδων, μια και ο Νηρέας Λαμίας αποχώρησε.

Όσον αφορά στον μεγάλο τελικό, Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη παρουσίασαν εξαιρετικό θέαμα, με αποτέλεσμα η «μάχη» για τον τίτλο να… εξελιχθεί σε διαφήμιση για το ελληνικό πόλο.

Το ματς ήταν «κλειστό» καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Ο Μάλιαρακ λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό (11-9). Η Βουλιαγμένη μείωσε με πέναλτι του Χρυσοσπάθη, 64 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε στην τελευταία επίθεση να πάει τον αγώνα στην παράταση.

Tα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 2-2, 3-3

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Βλάχος): Δεληγιάννης, Δελακάς 1, Γούνας 1, Καπότσης, Φουντούλης 1, Ποντικέας 1, Ντόσκας 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 1, Σχίζας 1, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 1.

Βουλιαγμένης (Λοράντος): Μυλωνάκης 2, Γούβης, Βελώνιας, Μαυρωτάς, Κoυλιεράκης 2, Αφρουδάκης 2, Καρούντζος 2, Χρυσοσπάθης 1, Μιράλης, Τίγκας 1, Χελιουδάκης, Κουρουβάνης.

Δείτε τις φωτογραφίες:

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»