Ήττα της Εθνικής

Η εθνική ομάδα του πινγκ πονγκ ηττήθηκε με 3-2 από τον πρώτο ημιτελικό της Standard Division ανδρών.

Την ήττα με 3-2 γνώρισε χτες (29/3) η εθνική ομάδα των ανδρών από την Πορτογαλία στον πρώτο ημιτελικό για την Standard Division της Ευρωπαϊκής Λίγκας, που διεξήχθη στη Λισσαβόνα. Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος, χάρισε θέαμα και συναρπαστική εξέλιξη στον κόσμο και μετά από περίπου τρεις ώρες κρίθηκε στο παιχνίδι του διπλού.

Οι Πορτογάλοι δεν χρησιμοποίησαν τους τρεις κορυφαίους αθλητές τους (Απολόνια, Φρέιτας, Μοντέιρο), ενώ και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρατάχθηκε χωρίς τον Γκιώνη και φυσικά έχει σταθερά εκτός στη συγκεκριμένη διοργάνωση τον Κρεάνγκα.

Τον αγώνα ξεκίνησε από ελληνικής πλευράς ο Κώστας Λαγογιάννης (νούμερο 205 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη) και αντιμετώπισε τον Ένιο Μέντεζ (Νο 150).

Η αναμέτρηση ήταν πολύ αμφίρροπη από την αρχή και ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες. Στο 3ο σετ έσωσε ματς μπολ και μείωσε σε 2-1 και στο 4ο οι δύο αθλητές πήγαιναν αρχικά πόντο-πόντο, μέχρι που ο φετινός πρωταθλητής Πορτογαλίας ξέφυγε κάπως μετά τα μέσα του σετ και αξιοποίησε το προβάδισμα επικρατώντας τελικά με 3-1 σετ.

Στη συνέχεια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο πρώτος παίκτης του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, ο Κώστας Παπαγεωργίου (νούμερο 127 στην Ευρώπη) και τέθηκε αντιμέτωπος με τον Ντιόγκο Σίλβα (Νο 329). Τα πράγματα εξελίχθηκαν αρχικά πολύ αρνητικά για τα ελληνικά χρώματα, αλλά τελικά ο πρωταθλητής Ελλάδας ανέτρεψε την κατάσταση, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κι έκανε το 1-1! Ο Παπαγεωργίου έχασε στην παράταση το 1ο σετ, δεν μπόρεσε να αντιδράσει άμεσα και βρέθηκε να χάνει με 2-0. Συνέχισε με πείσμα όμως, βρήκε καλό ρυθμό και αφού μείωσε σχετικά εύκολα, κατέκτησε και το συναρπαστικό 4οσετ. Εκεί  προηγήθηκε 7-5 και ακολούθως βρέθηκε πίσω με 9-8, όμως με δυνατή ψυχολογία πήρε τρεις πόντους στη σειρά και ισοφάρισε. Στο καθοριστικό 5ο σετ είχε σωστές επιλογές και ψυχραιμία και επικράτησε στην παράταση.

Στον τρίτο αγώνα ο Τάσος Ρηνιώτης αναμετρήθηκε με τον Αντρέ Σίλβα, με τον οποίο έχουν μόλις μία θέση διαφορά στον ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης (νούμερο 189 και 188 αντίστοιχα) και το σκορ διαμορφώθηκε σε 1-1. Ο 28άχρονος πρωταθλητής απέκτησε καλύτερη ψυχολογία ισοφαρίζοντας το σκορ και στο 3ο σετ δημιούργησε μικρό προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το τέλος. Στο 4ο σετ ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικός και με καλές επιθέσεις δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του!

Στον τέταρτο στη σειρά αγώνα ο Παπαγεωργίου γνώρισε την ήττα από τον Μέντεζ με 3-2 σετ κι έτσι οι Ίβηρες ισοφάρισαν σε 2-2. Η αναμέτρηση του Παπαγεωργίου με τον Μέντεζ χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα και πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές. Για αυτό μάλιστα, κρίθηκαν με μεγάλη διαφορά όλα τα σετ. Ο 32άχρονος πρωταθλητής μετά το κακό ξεκίνημα προηγήθηκε 2-1 σετ, όμως δεν κράτησε τον καλό του ρυθμό και επέτρεψε στον Μέντεζ να επιβάλλει το παιχνίδι του.

Οι Ίβηρες ισοφάρισαν σε 2-2 και για πρώτη φορά στη διοργάνωση πήγε αγώνας της εθνικής μας στο διπλό. Στο καθοριστικό πέμπτο ματς λοιπόν, οι Λαγογιάννης και Ρηνιώτης αντιμετώπισαν τους Αντρέ και Ντιόγκο Σίλβα και ηττήθηκαν με 3-1. Οι Πορτογάλοι «έχτισαν» καλό προβάδισμα στο 1ο σετ με 8-4 και το κράτησαν. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκαν 8-6, αλλά το ελληνικό δίδυμο δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και ανάτρεψε την κατάσταση στην παράταση. Γερή «μάχη» έγινε και στο 3ο σετ, το οποίο επίσης κρίθηκε με διαφορά δύο πόντων. Αυτή τη φορά το πήραν οι Πορτογάλοι και με ανεβασμένο ηθικό μπήκαν δυνατά και στο 4ο σετ. Βρέθηκαν πρώτα στο +3 (4-1), αργότερα στο +4 (7-3) και οι Λαγογιάννης και Ρηνιώτης δεν βρήκαν λύσεις για να «γυρίσουν» το ματς.