Νίκη Αιγινίου: Στους «8» εις βάρος του ΣΠΑΚ

Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε με 3-0 σετ του ΣΠΑΚ, στην Καρδίτσα, κι εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι, μπροστά σε πεντακόσιους φιλάθλους του ΣΠΑΚ, μπήκαν μουδιασμένοι, παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να πάρουν έστω και δύσκολα το πρώτο σετ, με 25-21. Αντίστοιχο σκηνικό καταγράφηκε και στο δεύτερο, με τη Νίκη να προηγείται με 16-11 και τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο, αλλά να χάνουν στη συνέχεια με 25-23. Με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ ο ΣΠΑΚ κατάφερε να έχει σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 21-20 στο τρίτο σετ, όμως σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων που με σερί 4-1 έκαναν το 25-22 και «κλείδωσαν» την πρόκριση.

«Με εξαίρεση το πρώτο σετ, που μπήκαμε αγχωμένοι, στα άλλα δύο παίξαμε καλά κι αν είχαμε τύχη ίσως να κατακτούσαμε και κάποιο σετ. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που γέμισε το γήπεδο και μετέτρεψε τον αγώνα σε μια γιορτή του βόλεϊ. Ήταν μια ωραία εμπειρία και τώρα στρέφουμε την προσοχή μας στο πρωτάθλημα», σχολίασε ο Σταμάτης Νεδιλάκης, ενώ ο Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Αυτά τα παιχνίδια είναι επικίνδυνα… Ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο τρίτο σετ δεν είχαμε αυτοσυγκέντρωση και από τη στιγμή που ο ΣΠΑΚ έπαιζε χωρίς άγχος πήγε στην κόντρα. Στο τέλος, βέβαια, κερδίσαμε κι αυτό μετράει».

Τα σετ: 21-25, 23-25, 22-25

ΣΠΑΚ (Νεδιλάκης, Αλεξίου): Χήρας 4 (4/9 επ.), Θάνος 4 (4/9 επ.), Φ. Αλεξίου 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (1 άσος), Καραγκιόζης 13 (10/22 επ., 3 άσοι, 56% υπ. - 28% άριστες), Κολτσιάκης 14 (12/24 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 27% άριστες) / Ντάκουρης (λ., 75% υπ. - 64% άριστες), Σ. Αλεξίου.

Νίκη Αιγινίου (Μέλκας): Μπλανκενάου 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Νταλίγκι 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 54% άριστες), Μακ Λάχλιν 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 77% υπ - 69% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (4/6 επ), Παλέντζας 14 (8/22 επ, 4 άσοι, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ. - 64% υπ - 39% άριστες), Ντουντούδης.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»