Επίκουρος - ΕΑ Πατρών 0-3

Τα εύκολα δύσκολα έκανε για 2ο συνεχόμενο ματς η ΕΑΠ, πριν φτάσει στην εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Επίκουρο

Έχει αρχίσει να γίνεται... κουσούρι στην ΕΑΠ η τάση να τρομάζει τον εαυτό της, διατηρώντας τουλάχιστον και τη συνήθεια να τη... γλιτώνει στο τέλος.

Για δεύτερο παιχνίδι στη σειρά, μετά τη λαχτάρα του Τσάλεντζ Καπ, όπου επέτρεψαν στη ρουμανική Ουνιρέα να οδηγήσει το ματς στο «χρυσό» σετ, οι Πατρινοί το... έπαιξαν άνετοι και απειλήθηκαν από τον αντίπαλο. Στο πρώτο σετ απέναντι στον Επίκουρο στη Θεσσαλονίκη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-12, το κατέκτησαν ωστόσο με το... σφιχτό 26-24. Η τρομάρα της αρχής ξύπνησε τους παίκτες του Χριστόπουλου στη συνέχεια του παιχνιδιού, «σπρώχνοντάς» τους στη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 24-26, 18-25, 23-25.

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ (Κώστας Χαριτωνίδης): Χαριτωνίδης 1, Κρουζάγεφ 18 (16/29 επ., 2 άσοι), Γκιρτζίκης 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Μορέλο 5 (4/10 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Βοϊνέα 6 (6/11 επ., 82% υπ. - 55% άριστες), Ντίαζ 2 (2 μπλοκ), Αγγελής -λ 76% υπ. - 52% άριστες / Βλασακίδης -λ (88% υπ. - 44% άριστες), Ντίνας 2, Κυριακίδης 9 (2/9 επ., 63% υπ. - 63% άριστες), Παράσογλου, Βλαχόπουλος

ΕΑΠ (Γιώργος Χριστόπουλος): Ντέιβινσον 14 (11/24 επ., 3 άσοι, 76% υπ. - 56% άριστες), Σουλτανόπουλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Μαντέκας 7 (7/17 επ., 74% υπ. - 53% άριστες), Ντορνέλας 21 (20/37 επ., 1 μπλοκ), Σικέιρα 6 (5/9 επ.), Στεφάνου -λ 67% υπ. - 42% άριστες) / Ασπιώτης, Παπαδόπουλος.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα