NHL: Πέντε πόντους για Neal, «ζωγραφιά» για Tropp (videos)

Τρία γκολ και δύο ασίστ είχε ο James Neal στο 5-3 των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς με τους Κολόμπους Μπλου Τζάκετς, αλλά ο Corey Tropp πέτυχε πανέμορφο γκολ για τους ηττημένους.

Ο τελευταίος ισοφάρισε σε 2-2, αλλά οι «πιγκουίνοι» σημείωσαν τρία γκολ στην τρίτη περίοδο και πήραν το «δίποντο», ενώ πριν την έναρξη της αναμέτρησης πρόσθεσαν για τυπικό λόγο τον Evgeni Malkin στον κατάλογο τραυματιών. Από την πλευρά του, ο Ryan Miller κατέγραψε 49 αποκρούσεις πρωταγωνιστώντας στη νίκη των Μπάφαλο Σέιμπερς επί των Ουάσινγκτον Κάπιτολς στον έκτο γύρο των πέναλτι έπειτα από 1-1 στο 60λεπτο και στην παράταση, ενώ ο Kevin Shattenkirk σκόραρε στον έξτρα χρόνο του εκτός έδρας 3-2 των Σέιντ Λούις Μπλους με τους Ντάλας Σταρς. Ακόμα, ο Henrick Lundqvist επέστρεψε έπειτα από τρεις αγώνες με 37 αποκρούσεις στο 4-3 των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς εναντίον των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ, ενώ ο Jonathan Bernier είχε 41 αποκρούσεις στο 5-2 των Τορόντο Μέιπλ Λιφς επί των Καρολάινα Χαρικέινς, στο οποίο ο Phil Kessel «έγραψε» δύο γκολ.

Δύο γκολ πέτυχε και ο Kyle Okposo στο 5-4 των Νιου Γιορκ Άιλαντερς με τους Μινεσότα Ουάιλντ, ο Eddie Lack οδήγησε τους Βανκούβερ Κανάκς σε 2-0 σε βάρος των Κάλγκαρι Φλέιμς με shutout 18 αποκρούσεων και οι Σαν Χοσέ Σαρκς «φρέναραν» τους Άναχαϊμ Ντακς κερδίζοντας με 3-1 το ντέρμπι της Καλιφόρνια. Στο μεταξύ, οι Φλόριντα Πάνθερς κατέβαλαν με 4-1 τους Μόντρεαλ Κανάντιενς, ενώ ο Blake Wheeler πέτυχε «χρυσό» γκολ στο τέλος της παράτασης, ώστε οι Ουίνιπεγκ Τζετς να δραπετεύσουν με 2-1 από την έδρα των Κολοράντο Άβαλανς, οι οποίοι έχασαν τέταρτο διαδοχικό ματς.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.