Παναθηναϊκός: Κατέκτησε το Α’ Κύπελλο Χριστουγέννων (photos)

Το Α’ Κύπελλο Χριστουγέννων κατέκτησε ο Παναθηναϊκός μετά από τους αγώνες Κατηγορίας Αεροβόλων Όπλων που έγιναν στο Εθνικό Σκοπευτήριο του Βύρωνα και διοργάνωσε το σκοπευτικό τμήμα του Παναθηναϊκού.

Όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού:

«Στον αγώνα συμμετείχαν πολλοί αθλητές και αθλήτριες από αρκετούς συλλόγους της χώρας οι οποίοι μας τίμησαν με την παρουσία τους τη διοργάνωση. Ο Παναθηναϊκός συμμετείχε στους αγώνες με 8 άντρες, 2 γυναίκες, στα 3 από τα 4 αγωνίσματα (Πιστόλι Ανδρών, Τουφέκι Ανδρών και Πιστόλι Γυναικών). Οι "πράσινοι" σκοπευτές κατάφεραν να μαζέψουν τους περισσότερους βαθμούς και να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλί του βαθρου! Εκτός από το κύπελλο που πήρε ο Παναθηναϊκός σε ομαδικό επίπεδο, ο Δημήτρης Κατσίρης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών!

Πιο αναλυτικά:
Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών
Ο Δημήτρης Κατσίρης και έφορος του τμήματος κατέλαβε την 3η θέση ανάμεσα σε 29 αθλητές με επίδοση 552/600. Ο Δημήτρης Κρανάς κατετάγη 5ος με επίδοση 549/600. Ο Γιάννης Καμπούρης κατέλαβε την 12η θέση, πραγματοποιώντας μία μέτρια εμφάνιση, με επίδοση 532/600. Ο Θοδωρής Λουκόπουλος έμεινε στην 15η θέση με επίδοση 527/600. Ο Φώτης Λιακώνης κατετάγη 17ος με επίδοση 522/600. Ο Τίτος Καρρέρ, μετά από μεγάλη αποχή στα πιστόλια επέστρεψε και με επίδοση 496/600 κατέλαβε την 29η θέση.

Αεροβόλο Τουφέκι Ανδρών
Ο Νίκος Κόκκινος κατετάγη 4ος με επίδοση 572,6/654 και ο Διονύσης Λιβέρης 5ος με επίδοση 568,4/654.

Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών
Στο συγκεκριμένο αγώνισμα είχαμε 2 συμμετοχές. Τη Βίνια Βουιδάσκη και την Έλενα Μπουζαλά. Η πρώτη κατέλαβε την 7η θέση με επίδοση 327/400, δίνοντας βαθμούς στην ομάδα και η δεύτερη τη 10η με επίδοση 310/400.

Να σημειωθεί ότι η τραυματίας Πέγκυ Βουιδάσκη (φωτό), δε μπόρεσε να αγωνιστεί αλλά βοήθησε τα μέγιστα για να γίνουν οι αγώνες με απόλυτη επιτυχία! Όπως επίσης και ο Νίκος Κοκκινάκης που τυπικά από 1-1-2014 θα μπορεί να λάβει μέρος στους αγώνες με το Τριφύλλι βοήθησε μαζί με ΟΛΑ τα παιδιά για να λειτουργήσουν όλα όπως έπρεπε.

Παράλληλα, πραγματοποιήθηκαν και κάποιες βραβεύσεις από τον Πρόεδρο του Παναθηναϊκού Α.Ο, Ηλία Μιχαλαριά. Συγκεκριμένα βραβεύτηκαν οι: Δημήτριος Κοκκινάκης (Πρωταθλητής με τον Παναθηναϊκο το 1982 και πατέρας του Νίκου Κοκκινάκη), Δημήτρης Κρανάς (ενεργός σκοπευτής τα τελευταία 20 χρόνια με πολλές διακρίσεις, Θοδωρής Λουκόπουλος (επίσης παλιός Πρωταθλητής και μέλος της τότε Εθνικής Ομάδας) και του Διονύση Λιβέρη (πρώην έφορος του τμήματος), ο οποίος λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν παρέστη στη βράβευση.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους!».

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη

Δείτε τις φωτογραφίες:

6 PHOTOS
Nomads: Η απίστευτη ερώτηση τηλεθεατή στον Μαυρίδη και το νέο χρηματικό έπαθλο
Σανγκάη SIPG: Ανακοινώθηκε ο Περέιρα (photos)
ΠΑΟΚ: Τα μάζεψε και έφυγε ο Σαμπράνο! (photos)
Σκάει μπαμ στην Premier League
Νέα τραγωδία στον Όλυμπο - Νεκρός ένας 55χρονος ορειβάτης
Κοινωνικό μέρισμα: Τελικές οδηγίες στους δικαιούχους λίγο πριν λήξει η προθεσμία
Κωνσταντινούπολη: Τούρκοι εθνικιστές εισέβαλαν στην Αγία Σοφία για να προσευχηθούν - Δείτε βίντεο
Μάκης Δημάκης: Νέα δισκογραφική «στέγη» - Δείτε το πρώτο του video clip