NHL: Μόνοι πρώτοι οι Σαρκς (videos)

Έπειτα από 3-3 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, οι Σαν Χοσέ Σαρκς πήραν τον επιπλέον βαθμό στο ντέρμπι με τους Άναχαϊμ Ντακς μέσω των πέναλτι.

Μάλιστα, οι «καρχαρίες» έμειναν μόνοι στην πρώτη θέση της Pacific κατόπιν της εύστοχης εκτέλεσης του Joe Pavelski. Στο μεταξύ, οι πρωτοπόροι του NHL, Σικάγο Μπλάκχοκς, συνέχισαν νικηφόρα με εκτός έδρας 5-2 επί των Φίνιξ Κογιότες, ενώ o Evgeni Malkin είχε ένα γκολ και τρεις ασίστ στο 5-1 των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς με τους Φλόριντα Πάνθερς και ο Max Pacioretty σημείωσε δύο γκολ στο 4-2 των Μόντρεαλ Κανάντιενς επί των Τορόντο Μέιπλ Λιφς, ματς που αποτελεί το κλασικό ντέρμπι της βορειοαμερικανικής λίγκας χόκεϊ επί πάγου. Από την πλευρά τους, οι Φιλαδέλφεια Φλάιερς ξεκίνησαν δύσκολη σειρά έξι εκτός έδρας αγώνων με… δύσκολη νίκη στα πέναλτι επί των Νάσβιλ Πρέντατορς ύστερα από αρχικό 2-2, σκορ που καταγράφηκε επίσης ανάμεσα στους Κολοράντο Άβαλανς και Μινεσότα Ουάιλντ, αλλά «έσπασε» στα πέναλτι ο Ryan O’ Reilly υπέρ της ομάδας του Patrick Roy.

Οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς χρειάστηκαν «χρυσό» γκολ του Alex Ovechkin στην παράταση, ώστε να κερδίσουν τους Νιου Γιορκ Άιλαντερς με 3-2, ενώ στην παράταση έφτασαν και οι Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς για να καταβάλουν με 1-0 τους Μπάφαλο Σέιμπερς ξεπερνώντας πρόωρη αποχώρηση του Ryan Carter ύστερα από σύντομο καυγά με τον Marcus Foligno. Πέρα από την ήττα, οι Σέιμπερς έμαθαν πως ο ταλαντούχος Patrick Kaleta υπέστη ρήξη μηνίσκου σε ματς του AHL, οπότε αποκλείστηκε από την υπόλοιπη σεζόν, τη στιγμή που ήταν έτοιμος για προαγωγή στο βασικό ρόστερ. Τέλος, οι Κάλγκαρι Φλέιμς κατέβαλαν με 2-1 τους Λος Άντζελες Κινγκς χάρη σε γκολ του Michael Cammalleri, 23 δευτερόλεπτα πριν από το πέρας της τρίτης περιόδου, ενώ οι Μπόστον Μπρούινς πήραν εύκολο 3-1 σε βάρος των Κολόμπους Μπλου Τζάκετς, στο οποίο συνέβαλε ο Milan Lucic με δύο γκολ.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.