Λιόν 2013: «Χάλκινος» με πανελλήνιο ρεκόρ ο Κωστάκης

Το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν κατηγορίας Τ46, στο πλαίσιο της 7ης ημέρας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ «Λιόν 2013», κατέκτησε ο Γιώργος Κωστάκης.

Παράλληλα κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε ο ίδιος από το πρόσφατο εθνικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Ο άνεμος έκανε το δικό του... παιχνίδι κατά τη διάρκεια του τελικού, όμως ο αθλητής του Γιώργου Τοπτσή ήταν αποφασισμένος για μεγάλα άλματα. Γιατί μπορεί το 13.66μ. στην δεύτερη προσπάθεια και το 13.84μ. στην τρίτη να έγιναν με... υπερευνοϊκό άνεμο (+2.7 και +3.2 αντίστοιχα), ωστόσο στην τέταρτη προσπάθεια φρόντισε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. «Προσγειώθηκε» στα 13 μέτρα 85 εκατοστά με ευνοϊκό άνεμο μόλις +0.8, επίδοση που ουσιαστικά «κλείδωσε» το χάλκινο μετάλλιο, ενώ παράλληλα του χάρισε ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν 13.59 από τα μέσα του περασμένου μήνα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Οι προσπάθειες του Κωστάκη: 13.39μ., 13.66μ. (+2,7), 13.84μ. (+3.2), 13.85μ. (+0.8), 13.75μ., 13.75μ.

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι