Λιόν 2013: «Ασημένιος» ο Φυλαχτός, «χάλκινος» ο Φερνάντες (photos)

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Μαρίνος Φυλαχτός στη δισκοβολία, ενώ ο Σεζόν Φερνάντες το χάλκινο στη σφαιροβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που φιλοξενείται για 4η ημέρα στη Λιόν της Γαλλίας.

Πρωταγωνιστής της νέας ελληνικής επιτυχίας ο Μαρίνος Φυλαχτός, ο οποίος με βολή 41 μέτρα 7 εκατοστά (εφετινό προσωπικό ρεκόρ) κατέλαβε την δεύτερη θέση στη δισκοβολία κατηγορίας F44. Ο πρωταθλητής από την Χαλκιδική, ο οποίος πριν στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2011 (Ν. Ζηλανδία) ήταν τρίτος, κατάφερε από την δεύτερη κιόλας βολή να βρεθεί σε τροχιά μεταλλίου. Μάλιστα μέχρι τη συμπλήρωση των τριών πρώτων βολών βρισκόταν στην κορυφή του αγωνίσματος, την οποία ωστόσο κατέλαβε ο Βρετανός Άλεντ Ντέιβις με βολή στα 47 μέτρα 62 εκατοστά, πολύ κοντά δηλαδή στο παγκόσμιο ρεκόρ (σ.σ. 47.85μ. από το 2002). Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Φυλαχτού ήταν 39.02μ, 39.85μ., 39.99μ., 40.01μ., 39.95μ.

Οι έξι πρώτοι του τελικού:

1. Άλεντ Ντέιβις (Μ. Βρετανία) 47.62μ.
2. Μαρίνος Φυλαχτός (ΕΛΛΑΔΑ) 41.07μ.
3. Ντέτσκο Οβτσάροφ (Βουλγαρία) 40.95μ.
4. Γιανλονγκ Φου (Κίνα) 40.53μ.
5. Τομ Χαμπτσειντ (Λουξεμβούργο) 39.92μ.
6. Ουαλίντ Αχμέντ (Λίβανος) 39.46μ.

Ο αθλητής του Σπάρτακου, ο οποίος μεταξύ άλλων διαθέτει στο βιογραφικό του και ένα χάλκινο μετάλλιο από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου το 2008, έστειλε την σφαίρα να «προσγειωθεί» στα 7 μέτρα 92 εκατοστά (στην πέμπτη προσπάθεια), επίδοση που τον έφερε στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών στο αγώνισμα κατηγορίας F52/53. Ο Σεζόν Φερνάντες, που ήταν 5ος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2011 στη Νέα Ζηλανδία, είχε ακόμη πέντε έγκυρες βολές και συγκεκριμένα στα 7.59μ., 7.68μ., 7.77μ., 7.52μ. και 7.51μ.

Όσον αφορά τον Γεράσιμο Βρυώνη (F53) που συμμετείχε στο ίδιο αγώνισμα, κατετάγη 5ος με καλύτερη βολή 7.37μ. που αποτελεί καλύτερη εφετινή επίδοση. Οι προσπάθειες του Βρυώνη: 7.36μ., 7.06μ., 7.29μ., 7.21μ., 7.31μ., 7.37μ.

Τέλος ο σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, Γιώργος Καραμηνάς (F52) είχε έγκυρη την πρώτη βολή στα 4.92μ. όμως στη συνέχεια εγκατέλειψε τον αγώνα με αποτέλεσμα να πάρει την 8η θέση.