Σίγουρα πρώτοι

Οι Vancouver Canucks ξεπέρασαν το εμπόδιο των Colorado Avalanche με τελικό σκορ 4-2.

Με αυτούς τους δύο βαθμούς οι πρωτοπόροι του NHL εξασφάλισαν μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου τους, κάτι που σημαίνει πως θα είναι σίγουρα στην πρώτη τριάδα της δυτικής περιφέρειας. Πάντως, έφτασαν στους 103 βαθμούς, με τους οποίους δύσκολα θα απολέσουν την πρώτη θέση της Δύσης και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ γενικότερα.

Στο αποψινό ματς, οι απογοητευτικοί τελευταία Avalanche πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ της αναμέτρησης, αλλά στην συνέχεια η ομάδα του Βανκούβερ ήταν ισοπεδωτική. Αρχικά, ο Maxim Lapierre μείωσε στην δεύτερη περίοδο και ένα εικοσάλεπτο αργότερα ο Alexandre Burrows ισοφάρισε. Τότε ανέλαβε δράση ο Henrik Sendin, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πρόσθεσε άλλη μία νίκη στο ενεργητικό των Canucks.