Λος Άντζελες Κινγκς: Τελείωσαν τους Σαρκς (video)

Ο Justin Williams πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο 20λεπτο και οι Λος Άντζελες Κινγκς επιβλήθηκαν με 2-1 των Σαν Χοσέ Σαρκς.

Η αναμέτρηση στο «Staples Center» έκρινε θέση στα ημιτελικά των φετινών playoffs του NHL και τον ένα φιναλίστ στους τελικούς της Δύσης, καθώς οι δύο ομάδες της Καλιφόρνια είχαν φτάσει στο 3-3 κερδίζοντας όλα τα εντός παιχνίδια της σειράς. Ο συγκεκριμένος κανόνας μέτρησε και απόψε (ξημερώματα 29/05), αφού οι κάτοχοι του Stanley Cup εξασφάλισαν την πρόκριση.

Μετά από γεμάτο και «άσφαιρο» πρώτο 20λεπτο, το σκορ άνοιξε στο 4:11 της δεύτερης περιόδου, όταν ο Williams βρήκε δίχτυα σε power play. Μόλις 2:53 αργότερα, ο 31χρονος Καναδός διαμόρφωσε το 2-0, τη στιγμή που ο Slava Voynov συμπλήρωσε δύο ασίστ στο ματς. Πέρα από τα δύο συγκεκριμένα γκολ, όμως, ο Antti Niemi, που είχε 16 αποκρούσεις, στάθηκε στο ύψος, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει τον αποκλεισμό των «καρχαριών», οι οποίοι στερήθηκαν των υπηρεσιών του Martin Havlat σε σχεδόν όλη τη σειρά.

Άλλωστε, η άμυνα των Κινγκς λειτούργησε υποδειγματικά, όπως συμβαίνει εδώ και εβδομάδες, κυρίως στους αγώνες στο «Staples Center». Επίσης, ο Jonathan Quick, που «έγραψε» 25 αποκρούσεις, σταμάτησε ό,τι περνούσε από την παθιασμένη άμυνά του, αν εξαιρεθεί το γκολ του Dan Boyle στο 5:26 του τρίτου 20λέπτου. Τέλος αναφέρουμε πως ο Tyler Toffoli πήρε τη θέση του Jordan Nolan στην ενεργή 20άδα των «βασιλιάδων».

Βαλβέρδε: «Δύσκολος αντίπαλος η Τσέλσι»
Live Chat ΑΕΚ-Κέρκυρα 2-0
Ο νικητής της Eurovision έκανε πρόωρα Χριστούγεννα–Τα συγκινητικά λόγια μετά τη μεταμόσχευση καρδιάς