Σικάγο Μπλάκχοκς: Επιβίωσαν στο Ντιτρόιτ (videos)

Οι Σικάγο Μπλάκχοκς ισοφάρισαν τη σειρά με τους Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς σε 3-3, αφού επικράτησαν με 4-3 στο «Joe Louis Arena», το οποίο «έβραζε».

Ούτε το γρήγορο 1-0 από τον Marian Hossa στο 3:53 της πρώτης περιόδου κατεύνασε τους φίλους των «κόκκινων φτερών». Άλλωστε το τρίτο power play γκολ των Μπλάκχοκς σε δύο ματς ισοφαρίστηκε με τέρμα του Patrick Eaves στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στα μέσα της δεύτερης, μάλιστα, ο Joakim Anderson διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ των Ρεντ Ουίνγκς, που θα εξασφάλισαν την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης, σε περίπτωση νίκης.

Το τρίτο 20λεπτο, όμως, άρχισε με γκολ του Michael Handzus στο 51ο δευτερόλεπτο. Ακολούθησε το 3-2 από τον Bryan Bickell στο 5:48 και το 4-2 με πανέμορφη εκτέλεση πέναλτι του Michael Frolik στο 9:43. Οι γηπεδούχοι είχαν καταρρεύσει, αλλά απέκτησαν ελπίδες στα τελευταία λεπτό, αφού ευνοήθηκαν από δίλεπτη ποινή σε βάρος του Hossa και από γκολ του Damien Brunner εν τη απουσία του Jimmy Howard, ο οποίος είχε 24 αποκρούσεις και άφησε την εστία του ανυπεράσπιστη, ώστε να προστεθεί επιθετικός στο ρινκ.

Ωστόσο, η υπόλοιπη ασφυκτική πίεση των εκπρόσωπων της «Motor City» προσέκρουσε στον Corey Crawford, ο οποίος συμπλήρωσε 35 αποκρούσεις. Έτσι η πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs του NHL θα κριθεί μεθαύριο (30/05, 03:00) σε παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στο «United Center» του Σικάγο. Πάντως, οι «μαυραετοί» διατηρούν πλέον και ψυχολογικό πλεονέκτημα, καθώς κατέγραψαν δύο συναπτές νίκες στη σειρά.