Βήμα… τετράδας για Άρη, 3-2 τη Λαμία

Σημαντική νίκη που του δίνει το… δικαίωμα να ελπίζει για την είσοδο στην 4άδα του πρωταθλήματος της Volley league πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (16/2) ο Άρης, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας 3-2 σετ της Λαμίας.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν το πρώτο σετ με 25-20, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (1-1). Στο τρίτο σετ το «συγκρότημα» της Θεσσαλονίκης πήρε εκ νέου το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν για μία ακόμα φορά και πήγαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 25-19, 22-25, 25-20, 12-15

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 12 (6/14, 6 μπλοκ), Κόμελ 19 (17/35, 2 άσσοι, 64% υπ.), Χαντ 23 (21/34, 1 άσσο, 1 μπλοκ, 48% υπ.), Δημητριάδης 2 (1/1, 1 μπλοκ), Φίλιπας 21 (20/40, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 7 (3/6, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 54% υπ. -46% άριστες), Καραγάτσος.

Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 12 (9/22, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υποδοχή), Γκιρτζίκης 6 (3/7, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κιόσης 11 (6/10, 5 μπλοκ), Τζελάτης 22 (22/37), Ριζόπουλος 13 (12/22, 1 άσσος, 48% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-63% υπ. - 47% άριστες), Ντίνας 2 (2/2), Ωρολογάς, Τσομπάνογλου.