Κηφισιά: Προσπέραση… σε Ηρακλή

Την έβδομη νίκη της που είναι η δεύτερη συνεχόμενη πήρε η Κηφισιά που επικράτησε του Ηρακλή 3-0 σετ στη Μίκρα για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ και πέρασε τον αντίπαλό της στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Αυτή είναι η 3η φορά που η Κηφισιά κερδίζει τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη από τη σεζόν 2007-08 οπότε και ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ αλλά η πρώτη φορά που κερδίζει με 3-0 σετ. Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Μπέλλος, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Βραζιλιάνος Ντε Σόουζα Σοάρες που στο 17-10 του 2ου σετ πήρε τη θέση του Κούνα και έδωσε πολύτιμες λύσεις σε επίθεση, υποδοχή και μπλοκ.

Ο Ηρακλής μετά το καλό ξεκίνημα και στα τρία σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του, είχε πρόβλημα στην υποδοχή και η επίθεση του δεν είχε ρυθμό. Στα θετικά η επιστροφή του Κουζούνη μετά τον τραυματισμό του.

Τα σετ: 28-30, 22-25, 22-25.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς, Χατζηπαραδείσης 5 (4/8, 1 άσσο), Ανδρεάδης 7 (4/9, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (10/24, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ.), Τζιουμάκας 17 (16/40, 1 άσσο), Κολτσιάκης 10 (8/16, 1 άσσο, 1 μπλοκ, 45% υπ.) / Κουζούνης (λ. - 50% υπ., 44% άριστες), Σταυρακάκης, Τσιάρας, Κυπριανός.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/2, 1 μπλοκ), Κούνας 3 (3/6, 57% υπ.), Παπαγγελόπουλος 6 (3/6, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (4/8, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπέλλος 21 (18/29, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 11 (9/21, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.) / Ταμπουρατζής (λ. - 54% υπ., 38 % άριστες), Καλαϊτζίδης, Ντε Σόουζα Σοάρες 6 (3/4, 3 μπλοκ, 43% υπ.), Δεληπρίμης.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»