Εθνική Παίδων: Θετικά δείγματα παρά την ήττα

Η Εθνική Παίδων έχασε 16-12 από την διοργανώτρια Τυνησία στην 2η αγωνιστική του 10ου Μεσογειακού πρωταθλήματος, αλλά άφησε αισιόδοξα μηνύματα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήλεγχε το ματς στις δύο πρώτες περιόδους, έχοντας το προβάδισμα 9-8, αλλά στο τελευταίο 15λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν την νίκη στο επιμέρους σκορ, αλλά και στον αγώνα. Όπως και κόντρα στο Μαυροβούνιο η Εθνική μας έχασε στο τέλος την αυτοσυγκέντρωση της. Πάντως, η Ελλάδα κόντρα στις δύο ισχυρότερες ομάδες του τουρνουά έδειξε ότι μπορεί να τις κερδίσει διορθώνοντας κάποιες λεπτομέρειες. Μετά από δύο αγωνιστικές η Εθνική έχει 2,5 πόντους και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσει περισσότερους βαθμούς για να πετύχει τον στόχο της που είναι η είσοδος στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα ημιτελικά.

Τυνησία- Ελλάδα 16-12 (3-4, 5-5, 8-3).

ΕΛΛΑΔΑ (Ιατρούδης): Λιούμης (τ/φ), Χαραλαμπίδης, Τσεσμετζίδης 1, Μωραϊτης 1, Ζωσιμίδης 2, Τριανταφυλλίδης, Ντουλματζής 1, Καρκαλάτος, Τσαμεσίδης 2, Μπραουδάκης (τ/φ), Τσάτσας, Αθανασίου (τ/φ), Τσαναξίδης, Αποστολίδης 1, Ηλιόπουλος, Σάββας 4 (2/3). Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 0/0-2/3, Διαιτητές: Ντιονίσι - Μακαρόνε (Ιταλία).

*Λιβύη και Κόσοβο έχουν κάνει το ρεπό τους

«Οι Μικροί Ήρωες» της Stoiximan ταξιδεύουν στην Θεσσαλονίκη (photos)
Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Νέα «καμπάνα» της ΔΟΕ σε έξι Ρωσίδες αθλήτριες
Έσπασε το... ρόδι με σούπερ Μποχωρίδη και ελπίζει ο Άρης
Μία λύση υπάρχει
Βρεφικό γάλα: Αξιοπιστία και ποιότητα από την επιστημονική ομάδα της Novalac
Δημήτρης Γιαννακόπουλος: Εμείς που παράγουμε στην Ελλάδα, στηρίζουμε την ελληνική οικονομία
Αυστρία: Έκρηξη σε σταθμό φυσικού αερίου - Ένας νεκρός και πολλοί τραυματίες (photos)
Νέα τραγωδία στον Όλυμπο - Νεκρός ένας 55χρονος ορειβάτης
Περισσότερα
Αλλάζει όνομα ο ΠΑΟΚ! (pics)
Νέα σελίδα ετοιμάζεται να γυρίσει ο «Δικέφαλος» του Βορρά.
Ολυμπιακός - Όμιλος Ξυνή: Νέο τεστ μετά την Ευρώπη
Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν στο EHF Cup κόντρα στην…
Αποβλήθηκε η Εθνική από το EURO 2017!
Απορρίφθηκε η έφεση της ΟΧΕ για τον αποκλεισμό της Εθνικής…
«Ντροπή αυτό που έγινε στα Σκόπια»
Ο υπεύθυνος της αποστολής της Εθνικής Ελλάδας στα Σκόπια, Δημήτρης…
EURO 2017: H Εθνική Γυναικών αποχώρησε σε ένδειξη διαμαρτυρίας από τον αγώνα με την ΠΓΔΜ
Η προκλητικότητα των Σκοπιανών και η ολιγωρία της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας…