«Ανάσα» για Ανατόλια, 3-0 τους Τράχωνες

Όλα πήγαν καλά για το Ανατόλια στο ντέρμπι με τους Τράχωνες και το ντεμπούτο του Γιώργου Περσιανλή.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε βαθιά ανάσα κερδίζοντας με 3-0 (25-21, 25-22, 28-26), έχοντας σε πολύ καλή μέρα την κεντρική του Μαρία Οικονομίδου και σημαντική βοήθεια από την Κατερίνα Δαουτζόγλου που επέστρεψε μετά από ένα διάστημα αποχής.

Το Ανατόλια άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ στα μέσα του πρώτου σετ και προς το τέλος μεγάλωσε τη διαφορά (21-16), εκμεταλλευόμενο τα λάθη των Τραχώνων και παίζοντας πολύ από το κέντρο, αφού η Βουτσά είχε καλή υποδοχή.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά, έχοντας πλέον την Μουζάκη στην εξάδα. Με καλύτερο σέρβις και πρωταγωνίστρια την Κιόση προηγήθηκαν 2-6, 4-8 και 13-18. Στο σημείο εκείνο, χάρη στο σερβίς της Δαουτζόγλου και το μπλοκ του, το Ανατόλια ανέτρεψε το σκορ με σερί 6-0 (19-18). Ακολούθησε συνεχής εναλλαγή πόντων μέχρι το 23-22 και ένα πλασέ της Δαουτζόγλου που προκάλεσε την διαμαρτυρία του Βαγγέλη Περόπουλου και την κίτρινη κάρτα που τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ ήταν το Ανατόλια που ξεκίνησε καλά, εκμεταλλεύομενο την κακή υποδοχή και τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων. Το σκορ έγινε 11-3 και ενώ ο κ. Περόπουλος απέσυρε την Κιόση οι Τράχωνες μείωσαν σε σκορ 13-11. Παρά την αποχώρηση της Ευθυμίου με τραυματισμό στον αγκώνα, ένα σερί της Μουζάκη από τη γραμμή του σέρβις έφερε την ισοφάριση (17-17 από 17-12). Στη συνέχεια οι Τράχωνες προηγήθηκαν 22-23, απέτρεψαν τρία σετ μπολ των γηπεδούχων (24-23, 25-24, 26-25) για να τελειώσει το σετ με κόντρα επίθεση της Οικονομίδου.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 28-26

Ανατόλια (Περσιανλής): Παρασκευοπούλου 9 (6/22 επ., 2 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 22% άριστες), Κωνσταντινίδου 12 (11/36 επ., 1 μπλοκ), Βουτσά, Οικονομίδου 15 (14/25 επ., 1 μπλοκ), Δαουλτζόγλου 6 (2/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ ), Κομλέονοβιτς 12 (10/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ64% υπ. – 29% άριστες), Σκόνδρα –λ (67% υπ. – 17% άριστες) / Ρεΐζογλου, Νικολαΐδου 1.

Τράχωνες (Περρόπουλος): Ευθυμίου 4 (1/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βογιατζή Μ. 3 (1/8 επ., 1 άσο), Βογιατζή Ε. 4 (4/6 επ.), Κιόση 16 (16/44 επ., 22% υπ. – 11% άριστες), Νέσιτς 7 (5/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Μπιόλο 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Μεθενίτη –λ (58% υπ. – 27% άριστες) / Δίγκα, Μουζάκη 5 (4/9 επ., 1 άσο, 40% υπ. - 20% άριστες), Αθανασοπούλου 1.

Παναθηναϊκός: «Πρώτος στόχος της Σπόρτινγκ ο Φώτης Ιωαννίδης»
Παναθηναϊκός: «Βόμβα» από Τουρκία - «Συνάντηση Αλαφούζου με Μπουλούτ»
Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ