Στραβοπάτησαν οι Leafs

Οι Toronto Maple Leafs αρκέστηκαν στον έναν βαθμό της παρηγοριάς, καθώς έχασαν από την παράταση με 4-3 από τους New York Islanders.

Μάλιστα, οι Islanders ήταν ανώτεροι σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης, αν και δεν έχουν βαθμολογικό κίνητρο. Το σκορ άνοιξε στο 2:15 της δεύτερης περιόδου από τον Zenon Konopka των Islanders, αλλά ο Keith Aulie ισοφάρισε 34 δευτερόλεπτα αργότερα. Στην ίδια περίοδο, οι «νησιώτες» πήραν πάλι το προβάδισμα στο 11:17 και οι Leafs ισοφάρισαν πάλι 1:16 πριν την λήξη και οδήγησε τις ομάδες στην τρίτη περίοδο με σκορ 2-2.

Εκεί, ο Michael Grabner έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Nikolai Kulemin πέτυχε το 3-3 ένα λεπτό αργότερα. Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Λίγο πριν την λήξη αυτής (58 δευτερόλεπτα), ο Blake Cormeau έδωσε τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα του.

Πλέον, οι νικητές έφτασαν στους 62 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Τορόντο στους 68. Το όριο της προνομιούχας οκτάδας είναι στους 72 βαθμούς.